VIDEO Djokovic îl bate pe Medvedev, în primul meci tare al sezonului 2023 în ATP

Novak Djokovic ATP Adelaide Daniil Medvedev Tenis ATP Tenis Australia Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Sambata 07 Ianuarie 2023, 13:55
Data actualizarii: Sambata 07 Ianuarie 2023, 14:00

Novak Djokovic a obținut a 101-a victorie pe tărâm australian în cariera sa de tenismen profesionist.

La 35 de ani, Novak Djokovic (5 ATP) continuă să domine verile australiene ale circuitului ATP. În semifinalele turneului ATP 250 de la Adelaide, tenismenul sârb l-a învins pe Daniil Medvedev (26 de ani, 7 ATP), scor 6-3, 6-4, în 84 de minute de joc.

În finală, „Nole” îl va înfrunta pe americanul Sebastian Korda (22 de ani, 33 ATP), care a beneficiat în penultimul act de retragerea japonezului Yoshihito Nishioka (36 ATP), la scorul de 7-6 (5), 1-0.

Djokovic - Korda, finala turneului ATP 250 de la Adelaide

• Novak Djokovic nu și-a pierdut serviciul în meciul cu Daniil Medvedev. Sârbul a reușit câte un break per set.

Semifinala nu a fost lipsită de tensiune, Medvedev ajungând să imite șchiopătarea adversarului său, care a cerut time-out medical. „Din fericire, nu a fost ceva serios. Dacă era o accidentare serioasă, nu aș fi putut continua meciul. Sper să fiu în regulă mâine,” a declarat Djokovic, după încheierea meciului.

Djokovic îl conduce acum pe Medvedev cu 9-4 la scorul meciurilor directe, reușind al patrulea succes consecutiv, după înfrângerea suferită în finala US Open 2021.

$55,035 și-au asigurat finaliștii Djokovic și Korda, drept câștig financiar, în timp ce învingătorul finalei va urca premiul la suma totală de $94,560.