Sorana Cirstea Tenis WTA US Open 2023 Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Luni 04 Septembrie 2023, 00:04
Data actualizarii: Luni 04 Septembrie 2023, 00:04

Sorana Cîrstea a fost lăudată de americani pentru prestația solidă avută nu doar în meciul cu Belinda Bencic, dar, în general, în toate turneele importante jucate în SUA, în acest an.

Sorana Cîrstea (33 de ani, 30 WTA) a impresionat întreaga asistență strânsă pe Stadionul Louis Armstrong, pentru duelul româncei cu Belinda Bencic (26 de ani, 13 WTA), campioana olimpică en-titre, derulat în faza optimilor US Open 2023.

Sportiva din țara noastră s-a impus în minimum de seturi, scor 6-3, 6-3, asigurându-și acces în al doilea sfert de finală jucat într-un turneu de mare șlem, în carieră.

Tennis.com: „Sorana Cîrstea a fost jucătoarea superioară la fiecare capitol.”

„Sorana Cîrstea ajunge în al doilea sfert de Grand Slam la 53 de turnee după ce l-a jucat pe primul,” au titrat cei de la Tennis.com.

„Dați-i Soranei un rând de aplauze, sau două, sau chiar cincizeci și trei,” au plusat americanii pe aceeași idee.

„Cîrstea a sprintat cu primele cinci game-uri ale partidei și nu i-a permis niciodată, cu adevărat, fostei semifinaliste să revină în set. Cap de serie numărul 30, Cîrstea a fost superioară la fiecare lovitură,” a mai punctat Tennis.com.

WTA amintește cele 7 victorii semnate de Sorana Cîrstea în 2023 împotriva jucătoarelor de top 10 WTA

„Este ceva în terenurile de hard din Statele Unite care rezonează cu Cîrstea. În această primăvară, a ajuns în sferturile de finală la Indian Wells și în semifinale la Miami.

Șase din cele șapte victorii semnate împotriva unor jucătoare de top 10 WTA au venit pe hard,” se citește pe site-ul oficial al WTA

Sorana Cîrstea (30 WTA) - Karolina Muchova (10 WTA), în sferturile US Open 2023

Sorana Cîrstea va juca împotriva numărului 10 mondial, Karolina Muchova, în faza sferturilor de finală ale US Open 2023.

Partida va avea loc marți, 5 septembrie, la o oră care urmează să fie stabilită ulterior de organizatorii newyorkezi.