Transylvania Open 2023 Ana Bogdan Gabriela Ruse Turneu WTA Cluj-Napoca Tenis
Data publicarii: Vineri 20 Octombrie 2023, 07:50
Data actualizarii: Vineri 20 Octombrie 2023, 08:07

Transylvania Open 2023 continuă vineri, 20 octombrie, cu faza sferturilor de finală ale turneului individual, în care s-au calificat două românce: Gabriela Ruse și Ana Bogdan.

Transylvania Open 2023 continuă vineri, 20 octombrie, cu faza sferturilor de finală ale turneului individual, în care s-au calificat două românce: Gabriela Ruse și Ana Bogdan.

Gabriela Ruse și Ana Bogdan joacă vineri în sferturile Transylvania Open 2023

Joi, 19 octombrie,  Gabriela Ruse (188 WTA) a dispus de Anna Bondar, scor 7-6 (4), 6-2, iar Ana Bogdan (73 WTA) a ieșit triumfătoare dintr-un meci agonizant, de 3 ore și 12 minute, cu Nikola Bartunkova, încheiat cu brio, de la 0-1 la seturi, scor final 4-6, 7-6 (5), 7-5.

Din nefericire, Jaqueline Cristian (97 WTA) a ratat minge de meci, la scorul de 6-2, 5-4, în partida cu Eva Lys și nu și-a îndeplinit dorința de a bifa două sferturi de finală în cele trei participări semnate la Transylvania Open.

Vineri, Gabriela Ruse va juca împotriva Emilianei Arango (118 WTA), în jurul orei 15:30, în timp ce Ana Bogdan o va întâlni pe Rebeka Masarova (67 WTA) în epilogul zilei, după ora 19:30.

Terenul central, vineri:

• de la ora 14:00 - Daria Snigur - Tamara Korpatsch
  • imediat după - Gabriela Ruse - Emiliana Arango
  • după ora 18:00 - Eva Lys - Ekaterina Makarova
  • imediat după - Ana Bogdan - Rebeka Masarova

Monica Niculescu joacă pentru calificarea în finala turneului de dublu

Pe terenul 2, Monica Niculescu și Anna-Lena Friedsam vor juca în semifinalele turneului de dublu, de la ora 14:00, împotriva echipei formate din Leolia Jeanjean și Valeriya Strakhova.

În partea a doua a zilei, Gabriela Ruse și Alycia Parks - favorite numărul 1 la câștigarea trofeului de dublu - vor juca în sferturi contra dublului alcătuit din Jil Teichmann și Jodie Anna Burrage.

Transylvania Open 2023 este transmis în direct și în exclusivitate de PRO Arena și VOYO.