LIVE VIDEO Ana Bogdan se califică în optimile Transylvania Open 2024, după un meci intens cu Alycia Parks (LIVE pe Pro Arena și VOYO)

Marcu Czentye
Data publicarii: Luni 05 Februarie 2024, 20:30
Data actualizarii: Luni 05 Februarie 2024, 20:32

Ana Bogdan a învins-o pe Alycia Parks în meciul zilei la Transylvania Open 2024. Toată acțiunea a fost LIVE pe Pro Arena și VOYO.

Ana Bogdan - Alycia Parks 7-5, 7-5
meciul a fost transmis în direct de Pro Arena și VOYO

7-5, 7-5: Game, set & meci, Ana Bogdan! Românca avansează în optimile de finală, după o victorie în minimum de seturi. Puterea psihologică a Anei Bogdan s-a văzut la scorul de 5-5 al setului secund, unde Parks a ajuns grație unei serii de cinci game-uri câștigate în ultimele șase jucate.

„Vă mulțumesc că sunteți aici să mă susțineți! E o mare plăcere să joc aici și sper să rămân aici cât de mult timp posibil. Nu știu care a fost cheia jocului, dar știu că am rămas implicată în luptă,” a declarat Ana Bogdan, la finalul partidei.

„Cum joc acasă, nu joc nicăieri. Susținerea pe care o simt aici nu are limite. Vă mulțumesc din suflet. Îmi doresc să joc cât mai bine în fiecare zi și să fiu concentrată pe ce am de făcut.

Vreau să îmi încep fiecare zi cu zâmbetul pe buze. Cred că acesta e cel mai important lucru: să avem o stare bună și să ne bucurăm de ceea ce facem,” a completat Ana Bogdan, într-un interviu acordat Ralucăi Olaru, pe terenul de joc.

7-5, 5-3: Game uriaș câștigat de Ana Bogdan, care a salvat mingi de break și i-a anulat americancei șansa de a egala la patru, după ce românca a condus cu 4-0 în acest set.

7-5, 4-3: Americanca vrea să relanseze partida, legând trei game-uri de la scorul de 7-5, 4-0.

7-5, 3-0: Ana Bogdan insistă și face dublu break în setul secund. Românca a câștigat cel mai lung game jucat până acum în meci.

Game & prim set, Ana Bogdan! Sportiva din Sinaia semnează un game alb pentru a securiza manșa întâi. La scorul de 5-5, Alycia Parks și-a pierdut cumpătul, după ce a contestat două decizii ale arbitrului.

Ana Bogdan este prima care își pierde serviciul în meci, dar recuperează imediat break-ul. Continuă puternic și va servi pentru câștigarea setului.

Din perspectiva ierarhiei mondiale, Ana Bogdan (31 de ani, 65 WTA) este jucătoarea din țara noastră cu cele mai mari șanse la o performanță notabilă în ediția 2024 a Openului Transilvaniei

În toamna anului trecut, sportiva născută la Sinaia și stabilită la Cluj-Napoca a atins faza sferturilor de finală, când a cedat dramatic, în trei seturi, în fața spanioloaicei Rebeka Masarova.

Ana Bogdan joacă luni la Transylvania Open: celelalte patru românce vor debuta marți

Ana Bogdan s-ar fi întâlnit cu Gabriela Ruse în semifinalele turneului WTA 250 de la Cluj-Napoca, iar frustrarea eșecului a încărcat-o atât de puternic încât a făcut-o să repete cu claritate marea dorință a sa în acest an: aceea de a ieși campioană la Transylvania Open.

În prima zi a turneului propriu-zis din cadrul ediției 2024, Ana Bogdan va juca pe terenul central al Arenei BT împotriva americancei Alycia Parks (23 de ani, 110 WTA), jucătoare care a fost eliminată în trei seturi de Gabriela Ruse la Transylvania Open 2023, turneu încheiat de Ruse ca finalistă.

Jaqueline Cristian, Andreea Mitu, Miriam Bulgaru și Anca Todoni sunt celelalte românce care vor evolua la Transylvania Open 2024

Partida pe care Ana Bogdan și Alycia Parks o vor disputa pentru un loc în optimile de finală ale Openului Transilvaniei va începe luni, 5 februarie, după ora 18:00 și va fi transmisă în direct de Pro Arena și VOYO

Toată acțiunea de la Transylvania Open 2024 este transmisă în exclusivitate de Pro Arena și VOYO.