Alycia Parks Gabriela Ruse Serena Williams Transylvania Open Turneu WTA Cluj-Napoca Tenis
Data publicarii: Miercuri 18 Octombrie 2023, 20:35
Data actualizarii: Miercuri 18 Octombrie 2023, 20:37

Măsurătorile din Arena BT au indicat o viteză incredibilă a unui serviciu reușit de sportiva americană, în partida pe care a pierdut-o în fața Gabrielei Ruse.

Ediția 2023 a Openului Transilvaniei a marcat un moment inedit, în partida disputată de Gabriela Ruse și a doua favorită la câștigarea trofeului, Alycia Parks, în runda inaugurală.

Sportiva americană ar fi reușit un serviciu cu o viteză de 220 km/h, în setul decisiv al confruntării, în care a condus cu două break-uri și 3-0, dar a cedat, în final, în favoarea jucătoarei-gazdă.

Alycia Parks a pierdut în fața Gabrielei Ruse, după ce a condus-o cu 3-0 în setul decisiv

• Georgina Perez deține recordul pentru cea mai rapidă servă din istoria tenisului feminin, 220 km/h.
  • Aryna Sabalenka ocupă locul 2, cu un serviciu de 214 km/h.

Tabela de marcaj a indicat o viteză-record de serviciu, în istoria tenisului feminin, cu 13 km/h mai mare decât cea mai rapidă servă semnată vreodată de Serena Williams, în cariera sa.

Recordul nu a fost deocamdată omologat de WTA.

Gabriela Ruse (25 de ani, 188 WTA) s-a calificat în optimile Transylvania Open, după ce și-a învins partenera din proba de dublu, Alycia Parks (22 de ani, 54 WTA), în runda inaugurală a turneului WTA 250 de la Cluj-Napoca.

Partida s-a încheiat scor 6-2, 1-6, 6-4, după 2 ore și 18 minute de tenis spectaculos. Competiția e transmisă în direct de PRO Arena și VOYO.