VIDEO Ana Bogdan nu glumește! Ce scor i-a administrat adversarei, în primul tur la Roma

Ana Bogdan Nao Hibino Tenis WTA Romania WTA 1000 Roma Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Miercuri 10 Mai 2023, 15:00
Data actualizarii: Miercuri 10 Mai 2023, 15:09

Ana Bogdan o va întâlni pe Caroline Garcia în turul secund al întrecerii WTA 1000 de la Roma.

Ana Bogdan (30 de ani, 59 de ani) s-a calificat în turul secund al turneului WTA 1000 de la Roma.

Sportiva din Sinaia a depășit-o pe japoneza Nao Hibino (28 de ani, 118 WTA), scor 7-5, 6-0, la capătul a 80 de minute de joc.

Ana Bogdan a câștigat set la zero, în primul meci jucat la Roma, în 2023

Scorul final al partidei putea fi chiar mai clar, în favoarea Anei Bogdan, care a condus în manșa întâi cu 4-1, dar s-a văzut egalată, după trei game-uri pierdute la rând.

Păstrându-și calmul în finalul setului, Ana Bogdan nu doar că a demonstrat din nou că dispune de forțe impresionante, în planurile mental și fizic, dar și că are exuberanța necesară pentru a câștiga un set cu 6-0, într-unul dintre marile turnee ale circuitului WTA.

€27,045 a câștigat Bogdan pentru accederea în turul secund. În meciul următor, Ana Bogdan va avea șansa revanșei împotriva franțuzoaicei Caroline Garcia, jucătoarea în fața căreia a pierdut finala turneului de zgură WTA 250 de la Varșovia din 2022.

Hănescu știe cum a câștigat, de fapt, Simona Halep finala turneului de la Wimbledon, în 2019