Marcu Czentye
Data publicarii: Joi 27 Aprilie 2023, 22:10
Data actualizarii: Joi 27 Aprilie 2023, 22:49

Aryna Sabalenka și-a luat revanșa în fața Soranei Cîrstea.

Sorana Cîrstea (44 WTA) nu a reușit cea de-a doua victorie consecutivă împotriva Arynei Sabalenka. Sportiva din Târgoviște, care a învins numărul 2 WTA în sferturile de finală ale turneului WTA 1000 de la Miami, scor 6-4, 6-4, s-a înclinat în fața campioanei Openului Australian, scor 6-4, 6-3, pe zgura turneului de la Madrid

Cîrstea a reușit doar două break-uri, spre deosebire de cele cinci semnate de Sabalenka, de-a lungul celor 83 de minute ale jocului.

Irina Begu și Jaqueline Cristian, ultimele speranțe ale României la Madrid, în 2023

Din nefericire, eliminarea Soranei Cîrstea nu a fost singura veste proastă primită de tenisul românesc în ziua de joi, 27 aprilie.

Ana Bogdan a sfârșit învinsă de Shelby Rogers, scor 6-2, 6-2, alăturându-i-se Gabrielei Ruse pe lista româncelor eliminate. Ruse a cedat un meci de trei seturi cu Cornet, scor 7-6 (6), 4-6, 3-6.

Ce vede Victor Hănescu schimbat la Sorana Cîrstea: cheia victoriilor uimitoare de la Indian Wells și Miami