Marcu Czentye
Data publicarii: Joi 21 Septembrie 2023, 19:50
Data actualizarii: Joi 21 Septembrie 2023, 20:00

Ana Bogdan a avansat în faza semifinalelor turneului WTA 125k de la Parma.

Ana Bogdan (71 WTA) a eliminat-o pe Jaqueline Cristian (107 WTA), scor 4-6, 6-1, 7-6 (1), în sferturile de finală ale turneului de calibru WTA 125k de la Parma, Italia.

Sportiva născută în Sinaia s-a impus după 2 ore și 27 de minute de joc, timp în care s-a folosit eficient de cele trei break-uri semnate pe serva compatrioatei.

Ana Bogdan o conduce acum pe Jaqueline Cristian cu 2-0 la meciurile directe

• Precedenta întâlnire a avut loc la Istanbul, în 2012, când Bogdan s-a impus scor 6-1, 6-3.

În clasamentul WTA, această partidă o urcă pe Ana Bogdan două poziții, până pe locul 69, în timp ce Jaqueline Cristian avansează patru poziții, până pe 103.

Unguroaica Anna Bondar (105 WTA) va fi adversara Anei Bogdan, în semifinalele turneului de la Parma. Partida va avea loc vineri, 22 septembrie.