Marcu Czentye
Data publicarii: Duminica 03 Septembrie 2023, 22:25
Data actualizarii: Duminica 03 Septembrie 2023, 22:29

Sorana Cîrstea a reușit un vârf de performanță inclusiv în plan financiar, prin calificarea în faza ultimelor opt jucătoare ale Grand Slam-ului de la New York.

Sorana Cîrstea (33 de ani, 30 WTA) a învins-o pe Belinda Bencic (26 de ani, 13 WTA) în optimile turneului de mare șlem de la New York.

Partida s-a încheiat scor 6-3, 6-3 în favoarea jucătoarei din țara noastră, care a reușit 16 lovituri direct câștigătoare în cele 84 de minute ale partidei.

Sorana Cîrstea a câștigat aproape jumătate de milion de dolari pentru calificarea în sferturile US Open

Pentru performanța de a se fi calificat în al doilea sfert de finală atins în turneele de mare șlem, după cel reușit în ediția 2009 a turneului de la Roland Garros, Sorana Cîrstea va primi un cec în valoare de $455,000.

În sferturile de finală, Sorana Cîrstea va primi replica numărului 10 WTA, Karolina Muchova. Dacă o va învinge și pe cehoaică, românca și-ar putea asigura un premiu neverosimil, de $775,000, cu $320,000 mai mare decât cel asigurat în prezent.

Pentru a ajunge în faza ultimelor opt jucătoare la New York, Sorana Cîrstea a legat patru succese pe tabloul principal, în meciurile cu Kayla Day, Anna Kalinskaya, Elena Rybakina și Belinda Bencic.