Jaqueline Cristian Emma Navarro Tenis WTA WTA Charleston Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Vineri 05 Aprilie 2024, 11:25
Data actualizarii: Vineri 05 Aprilie 2024, 11:36

Jaqueline Cristian a avansat în sferturile de finală ale turneului WTA 500 de la Charleston.

Săptămână extraordinară pentru Jaqueline Cristian, pe zgura verde din Carolina de Sud.

Sportiva din țara noastră, care a mai jucat o finală de turneu WTA, la Linz, în 2021, a acces în faza ultimelor opt jucătoare, după ce a reușit să lege al doilea succes consecutiv împotriva unei jucătoare de top 20 WTA.

Jaqueline Cristian primește $22,146 pentru calificarea în sferturi, la Charleston

După ce a învins-o pe fosta finalistă a Openului American, Madison Keys (18 WTA), scor 3-6, 6-3, 6-3, Jaqueline Cristian a trecut și de Emma Navarro (20 WTA), scor 6-3, 5-7, 6-1.

La 5-4 în setul secund, Jaqueline Cristian a ratat două oportunități de a închide jocul, dar s-a revanșat admirabil în manșa decisivă, în care a pierdut doar un game.

Jaqueline Cristian a eliminat trei americance în primele trei tururi

„M-am emoționat puțin când am avut mingile de meci. După ce le-am ratat, mi-am spus că e normal și mi-am spus să trăiesc în prezent, indiferent de ce s-a întâmplat în seturile anterioare.

Cred că am fost destul de agresivă, într-o manieră convingătoare. M-am concentrat și mi-am dorit mult să rămân solidă,” a declarat Jaqueline Cristian pentru Tennis Channel, după încheierea partidei cu Emma Navarro.

În sferturile de finală, Jaqueline Cristian va primi replica Dariei Kasatkina, din Federația Rusă.