Situație complicată pentru Radu Drăgușin! Anunțul lui Ange Postecoglou despre rivalul fundașului român

Ange Postecoglou Micky van de Ven Premier League radu dragusin Tottenham Stranieri
Data publicarii: Luni 08 Aprilie 2024, 09:22
Data actualizarii: Luni 08 Aprilie 2024, 09:27

Tottenham a învins duminică seara, pe teren propriu, scor 3-1, pe Nottingham Forest, în ultmul meci al etapei a 32-a din Premier League.

Gazdele au deschis scorul prin autogolul lui Murillo, din minutul 15, iar oaspeţii au egalat în minutul 27, după reuşita semnată Chris Wood.

În partea secundă, doi fundaşi au marcat pentru Tottenham, ducând scorul la 3-1. Mai întâi a înscris Micky van de Ven, în minutul 52, pentru ca Pedro Porro să înscrie şi el, şase minute mai târziu.

Tottenham s-a impus cu 3-1 şi este pe locul patru în clasament, cu 60 de puncte. Nottingham Forest ocupă poziţia a 17-a, cu 25 de puncte. Fundaşul român a rămas pe banca de rezerve.

Micky van de Ven, lăudat de tehnicianul lui Tottenham

Olandezul este principalul concurent al lui Radu Drăgușin, iar până acum a fost titular de fiecare dată când a fost apt de joc, reușind evoluții solide, așa cum s-a întâmplat și în partida cu Nottingham Forest.

"Ce știu este că are un adevărat apetit și hotărâre pentru a fi cel mai bun. Face asta în fiecare zi și evoluția sa în apărare a fost remarcabilă astăzi (n.r. - în meciul cu Nottingham) și a avut și o execuție grozavă.

A fost o piesă de joc bine lucrată. Este meritul lui. Nu vom fi noi cei care îi punem limite în evoluția sa și nici nu cred că ne va permite să facem asta. În mintea mea, cu toate aceste lucruri, cred că, dacă continuăm să oferim un mediu propice pentru acești tineri jucători, pentru a continua să-și depășeascp limitele, nu doar Micky, ci și alții vor avansa, pentru că toți sunt competitivi", a declarat Ange Postecoglou.