Alex Matan Columbus Crew CONCACAF Champions Cup Houston Dynamo UANL Tigres Stranieri
Data publicarii: Miercuri 03 Aprilie 2024, 11:38
Data actualizarii: Miercuri 03 Aprilie 2024, 11:45

Fotbalistul român a început excelent noul sezon, dar momentan nu se știe când va reveni pe teren.

La începutul lunii trecute, Alex Mățan a fost eroul lui Columbus Crew în meciul tur din optimile CONCACAF Champions Cup, echivalenta Champions League din America de Nord și Centrală, 1-0 cu Houston Dynamo în deplasare, după care însă s-a accidentat și a devenit indisponibil pe perioadă nedeterminată.

Atunci, Mățan a fost introdus pe teren în minutul 78 și a avut o contribuție decisivă la unica reușită a meciului.

La ultima fază, în minutul 90+6, românul a primit o minge la marginea careului și a șutat spre colțul lung, iar mingea a fost deviată în propria poartă de Adalberto Carrasquilla.

Pagina oficială a CONCACAF Champions Cup l-a numit "erou" pe fostul jucător al lui Gică Hagi, în timp ce Columbus Crew l-a descris drept "omul momentului".

Proaspăt căsătorit (vezi galeria foto), campionul en-titre din MLS s-a accidentat ulterior la coapsă și nu a mai prins lotul echipei, care între timp a disputat în noaptea de marți spre miercuri turul sfertului de finală din Champions Cup, jucat pe teren propriu cu UANL Tigres (Mexic), scor 1-1 (goluri Diego Rossi '43, respectiv Andre-Pierre Gignac '18).

Mățan a ratat deja ultimele șase meciuri ale lui Columbus Crew.