No Messi, no party! Inter Miami, învinsă de Dynamo în finala US Open Cup

Inter Miami Houston Dynamo Leo Messi Campionate externe
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Joi 28 Septembrie 2023, 08:18
Data actualizarii: Joi 28 Septembrie 2023, 08:20

Inter Miami a disputat împotriva lui Huston Dynamo finala US Open Cup, scor 1-2.

Fără Leo Messi și Jordi Alba pe teren, Inter Miami a pierdut finala cu Huston Dynamo, a doua finală disputată de când campionul mondial a semnat. Scorul a fost deschis de oaspeți, prin Dorsey, în minutul 24, iar aproape 10 minute mai târziu, Bassi a dublat avantajul din penalty. Gazdele au redus din diferență, prin Martinez, în al doilea minut de prelungiri dar nu au putut întoarce rezultatul.

Ce a spus antrenorul lui Inter Miami despre Leo Messi

Accidentat înainte de finală, Leo Messi a văzut meciul din tribune, alături de soția sa. Antrenorul lui Inter Miami, Tata Martino, a vorbit despre situația argentinianului și a dezvăluit că nu și-a dorit să îl folosească și să riște să îi provoace o accidentare și mai mare.

„Nu era prudent să joace, în mod clar, nici măcar să luăm în calcul să îl trimitem în teren pentru câteva minute pentru că ne-am fi riscat. Da, va juca în mod clar înainte să se încheie liga. Începând de azi o luăm meci cu meci și vom defini clar situația, pentru a vedea în ce moment departamentul medical ne spune că e în condițiile de a juca fără a fi supus vreunui risc”, a declarat Gerardo Martino conform sport.es

Inter Miami mai are de jucat cinci meciuri în MLS, pentru a încerca să urce pe locurile de play-off. Echipa lui Messi are 32 de puncte în 29 de meciuri în MLS, în timp ce New York City, următoarea adversară a lui Inter Miami, se află pe locul nouă în clasament cu 39 de puncte în 31 de meciuri.