Marius Șumudică a intervenit în direct la TV și a spus tot ce avea pe inimă despre Ianis Hagi

Marius Sumudica Ianis Hagi nationala romaniei Stranieri Marius Șumudică, antrenor Gaziantep / Foto: Twitter @GaziantepFK
Data publicarii: Miercuri 27 Martie 2024, 23:51
Data actualizarii: Miercuri 27 Martie 2024, 23:38

Ianis Hagi a adunat 49 de minute în cele două meciuri amicale disputate de naționala României în luna martie.

Tricolorii au primit vizita Irlandei de Nord vineri, 22 martie, pe Arena Națională la București (1-1) și s-au deplasat marți, 26 martie, la Madrid pentru a se duela cu reprezentativa Columbiei pe ”Civitas Metropolitano” (2-3).

Ianis Hagi a bifat doar 15 minute împotriva Irlandei de Nord și a însemnat mai bine de o jumătate de oră cu Columbia, meci în care a reușit să-și treacă numele pe tabela de marcaj după o fază calculată ca la carte pe finalul părții secunde.

Marius Șumudică, fost antrenor la Gaziantep, a vorbit despre evoluția lui Ianis Hagi din România - Columbia și a ținut să evidențieze dorința arzătoare a fiului ”Regelui” de a se impune pentru echipa națională de fotbal.

De asemenea, tehnicianul a menționat că Ianis este un decar și trebuie folosit în zona centrală, unde poate da cel mai bun randament. În benzi, după spusele lui Șumudică, Ianis este izolat și nu-și poate pune în valoare calitățile.

”Avem individualități și în momentul în care Ianis Hagi a înscris și a vrut să demonstreze, pe fondul ăsta de inconstanță și după accidentarea deosebit de gravă, transferul într-un campionat unde nu e ușor de jucat, dar foamea de performanță, de a demonstra că are o calitate deosebită, a dus la această prestație. Dintr-un pressing am reușit să revenim un pic în joc la scorul de 0-3.

E clar că schimbările ne-au ajutat, am crescut. Hagi este un jucător care dă un anumit randament în zonă centrală. Pe Hagi dacă-l izolezi în bandă, trebuie doar în dreapta, să intre cu piciorul stâng. Hagi e număr 10, are calitatea asta de a da pase filtrante, decisive, să pună în valoarea atacanții”, a spus Marius Șumudică la televiziunea DigiSport.

Ianis Hagi este legitimat în clipa de față la Deportivo Alaves în primul eșalon al Spaniei, trimis sub formă de împrumut de la Rangers până la finele actualei stagiuni.

În sezonul în curs, fiul ”Regelui” și-a trecut în cont 18 prezențe în La Liga, unde a reușit să-și adjudece o pasă decisivă în etapa #11, împotriva lui Atletico Madrid (1-2).

Columbia - România s-a încheiat 3-2

Columbia a dominat meciul şi a deschis scorul încă din minutul 5, prin Jhon Cordoba, care a înscris cu o lovitură de cap. În minutul 36, Stanciu şi Marius Marin s-au încurcat şi după o pasă cu călcâiul, iar Jhon Arias a marcat pentru 2-0.

Horaţiu Moldovan a intervenit excelent în minutele 52 şi 66, dar portarul tricolorilor nu a mai avut ce face la şutul lui Yaser Asprilla, din minutul 80.

Pe final, românii au făcut pressing în preajma careului advers, iar Ianis Hagi a recuperat mingea şi a înscris primul gol pentru elevii lui Edi Iordănescu. Tricolorii au mai înscris odată, în minutul 90+4, când Man a pasat şi Florin Tănase a redus din diferenţă.