MM Stoica laudă un tricolor: ”Cel mai bun fotbalist român la ora actuală”

MM Stoica Dennis Man nationala romaniei Stranieri Mihai Stoica, oficial FCSB
Data publicarii: Miercuri 27 Martie 2024, 23:23
Data actualizarii: Miercuri 27 Martie 2024, 23:22

România a disputat două jocuri de pregătire cu trei luni înainte de startul Campionatului European din 2024, găzduit de Germania și transmis de PRO TV, Pro Arena și VOYO.

Selecționata lui Edward Iordănescu a înfruntat-o pe Irlanda de Nord la București, pe Arena Națională, meci încheiat 1-1, dar și pe reprezentativa Columbiei la Madrid, pe ”Civitas Metropolitano”, partidă terminată 2-3.

Dennis Man, care traversează un sezon de vis în echipamentul Parmei, a făcut senzație și pentru națională în aceste două meciuri amicale, iar Mihai Stoica, managerul general FCSB, a avut doar cuvinte de laudă la adresa winger-ului.

Oficialul roș-albaștrilor susține că Man, fost jucător la FCSB, este de departe cel mai bun fotbalist român la ora actuală și precizează că nu are cum să mai lipsească din lotul primei reprezentative a României.

”Ianis Hagi a intrat bine ieri, a făcut deposedare, a dat gol. Tănase, la fel, a marcat. A intrat bine şi Man. A dat pasă şi a mai făcut două faze excepţionale. Nu poate niciodată ca primul 11 al României să fie fără Man! E cel mai bun fotbalist român la ora actuală, de departe! Dennis Man parcă este din altă categorie. Este prea bun la momentul ăsta”, a spus Mihai Stoica, potrivit OrangeSport.

Columbia - România s-a încheiat 3-2

Columbia a dominat meciul şi a deschis scorul încă din minutul 5, prin Jhon Cordoba, care a înscris cu o lovitură de cap. În minutul 36, Stanciu şi Marius Marin s-au încurcat şi după o pasă cu călcâiul, iar Jhon Arias a marcat pentru 2-0.

Horaţiu Moldovan a intervenit excelent în minutele 52 şi 66, dar portarul tricolorilor nu a mai avut ce face la şutul lui Yaser Asprilla, din minutul 80.

Pe final, românii au făcut pressing în preajma careului advers, iar Ianis Hagi a recuperat mingea şi a înscris primul gol pentru elevii lui Edi Iordănescu. Tricolorii au mai înscris odată, în minutul 90+4, când Man a pasat şi Florin Tănase a redus din diferenţă.