VIDEO Gol senzațional marcat de un atacant român în prima zi din 2023: echipa sa a învins după reușite în '90+8 și '90+12

Dennis Politic Anglia Cremonese League One Port Vale FC Stranieri
Cătălin Parfene
Data publicarii: Luni 02 Ianuarie 2023, 12:22
Data actualizarii: Luni 02 Ianuarie 2023, 12:22

Dennis Politic a stabilit scorul final în Forest Green Rovers - Port Vale 1-3, meci din League One din Anglia.

Început de an excelent pentru Dennis Politic, împrumutat în acest sezon de Cremonese (Serie A) la englezii de la Port Vale FC (League One): atacantul în vârstă de 22 de ani a înscris un gol senzațional în 3-1 în deplasare cu Forest Green Rovers, meci jucat pe 1 ianuarie în etapa a 25-a a campionatului.

Gazdele au avut 1-0 în minutul 2 (gol Kyle McAllister), însă din minutul 86 a început recitalul lui Politic și compania.

Mipo Odubeko ('86), Ellis Harrison ('90+8 - din penalty) și atacantul român ('90+12), cu o execuție de efect din afara careului, au adus prin reușitele lor cele trei puncte pentru Port Vale, aflată acum pe locul 9 în League One, dar cu șanse reale la play-off-ul de promovare în Championship.

Dennis Politic, fost junior la Manchester United și golgheterul EFL Trophy

Dennis Politic, fost junior la Manchester United, a evoluat la nivel de seniori pentru Bolton Wanderers, Salford City și Cremonese, cu care în vară a promovat în Serie A.

La Port Vale se află acum pentru a doua oară, iar în acest sezon românul este unul dintre golgheterii EFL Trophy, a treia competiție KO din Anglia, după FA Cup și League Cup.