Florin Andone poate schimba din nou echipa! Anunțul atacantului

Florin Andone Eldense Spania Stranieri
Data publicarii: Joi 14 Martie 2024, 18:38
Data actualizarii: Joi 14 Martie 2024, 18:37
Florin Andone (30 de ani), atacantul lui Eldense, a acordat un interviu în Spania în care a vorbit și despre viitorul său.

Andone a semnat cu divizonara secundă Eldense în vara anului trecut, iar până acum a marcat trei goluri în 24 de meciuri. Atacantul a suferit o accidentare la finalul anului trecut și a jucat foarte puțin în 2024, însă s-a recuperat după problemele medicale și intră din nou în calculele antrenorului Fernando Estevez.

Florin Andone: "Nu am primit ofertă pentru prelungirea contractului. Decizia nu e în mâinile mele"

La conferința de presă premergătoare jocului cu Cartagena, programat vineri, Florin Andone a fost întrebat dacă își va prelungi contractul cu Eldense, care expiră în vara anului următor. Internaționalul român a spus că nu a primit o ofertă de prelungire până în prezent.

"Încă nu mi-am decis viitorul. Sunt foarte concentrat acum la recuperare. Eu sunt deschis pentru orice variantă, iar clubul știe asta. Încă nu am primit o propunere pentru prelungirea contractului, deci nu depinde de mine. Nu e o decizie care să fie în mâinile mele, clubul trebuie să fie mai întâi cel care să îmi propună prelungirea.

Eu sunt fericit la acest club, e un club apropiat de sufletul meu și am evoluat împreună. Orașul este grozav și este și pe placul familiei mele", a spus Florin Andone, potrivit Aficion Deportiva.

Eldense ocupă locul 12 în liga secundă din Spania, cu 41 de puncte, la șapte lungimi în spatele ultimei poziții care duce în play-off-ul pentru promovare și la 11 puncte peste prima poziție retrogradabilă.

Florin Andone a jucat ultima dată la naționala României în octombrie 2019, la un meci cu Norvegia, încheiat la egalitate, 1-1. Atacantul a strâns 25 de meciuri și două goluri sub tricolor.

Andone nu a fost inclus de Edi Iordănescu pe lista preliminară a stranierilor convocați pentru meciurile amicale cu Irlanda de Nord și Columbia, programate în această lună.