Ciprian Tătărușanu, apărat de o legendă a lui AC Milan: "Nu e corect ca toată responsabilitatea să fie a lui"

AC Milan Ciprian Tatarusanu Giovanni Galli Stranieri
Data publicarii: Marti 07 Februarie 2023, 08:21
Data actualizarii: Marti 07 Februarie 2023, 08:34

AC Milan trece printr-o perioadă nefastă din punct de vedere al rezultatelor, cu trei înfrângeri consecutive în Serie A.

Inter Milano a învins-o la limită, cu scorul de 1-0, pe marea sa rivală AC Milan, într-un meci din etapa a 21-a din Serie A.

Gruparea "nerazzurra" s-a impus în Derby della Madonnina, graţie golului marcat de atacantul argentinian Lautaro Martinez în prima repriză a jocului de pe San Siro (minutul 34).

Presa italiană a apreciat evoluția lui Ciprian Tătărușanu din derby

"S-a prezentat bine bine, cu o deviere la prima încercare serioasă a lui Lautaro. Cornerele executate spre interior îi creează dificultăți. Grozav în fața lui Lautaro și Lukaku în repriza a doua. Nu a fost vina lui la gol", a scris Gazzetta dello Sport.

Tătărușanu a primit cea mai mare notă de la AC Milan și din partea jurnaliștilor de la Tuttomercatoweb, tot 6,5: "În prima repriză a avut intervenții bune. Nu a avut ce să facă la lovitura de cap a lui Lautaro. A fost unul dintre cei mai buni de pe teren, cu parade pe măsură".

Ciprian Tătărușanu, apărat de Giovanni Galli

Legenda lui AC Milan este de părere că echipa antrenată de Stefano Pioli este vinovată cu totul pentru rezultatele slabe din ultima perioadă și consideră cu nu doar Ciprian Tătărușanu trebuie făcut responsabil pentru acestea.

"Milan, în acest moment, este o echipă dezumflată din toate punctele de vedere: la nivel de intensitate, dar și la nivel fizic. Echipa nu se mișcă fără minge, jucătorii refuză să alerge.

Anul trecut, Maignan a fost decisiv, în ceea ce privesc performanța și personalitatea. Trebuie spus că Tătărușanu nici nu are noroc, dar nu el este problem lui AC Milan. Nu are mulți admiratori în public și în presă. Însă este nedrept ca toată responsabilitatea să cadă pe umerii lui Tătărușanu", a spus acesta pentru Radio Rai.