Rares Ilie Aitor Karanka Cupa Israelului Dor David Turgeman Maccabi Tel Aviv Stranieri
Data publicarii: Joi 02 Martie 2023, 11:35
Data actualizarii: Joi 02 Martie 2023, 11:38

Mijlocașul ofensiv român împrumutat de la OGC Nice a jucat 90 de minute în succesul 2-1 cu Maccabi Petah Tikva din Cupa Israelului.

Rareș Ilie, mijlocașul ofensiv în vârstă de 19 ani împrumutat la începutul lunii februarie de OGC Nice la Maccabi Tel Aviv, a jucat primul său meci ca titular pentru echipa din Israel miercuri seara, când a evoluat toate cele 90 de minute în succesul 2-1 cu Maccabi Petah Tikva din Cupa Israelului.

După 4-0 în prima manșă din sferturi, antrenorul principal Aitor Karanka (fostul fundaș și antrenor secund de la Real Madrid, instalat în ianuarie) nu a forțat în retur și Maccabi s-a impus după golurile lui Dan Biton ('2) și Dor David Turgeman ('90+2), gazdele înscriind prin Shimon Daniel ('87).

”Singurul scop a fost să-și păstreze forțele și titularii pentru meciurile din campionat”

”Karanka a pus pe teren o echipă Maccabi Tel Aviv B și a lăsat-o să se distreze în returul din Cupă.

Singurul lui scop a fost să-și păstreze forțele și jucătorii titulari pentru meciurile din campionat”, a notat publicația Israel HaYom.

Rareș Ilie a ajuns astfel la 3 meciuri jucate pentru Maccabi Tel Aviv, două în campionat și unul în cupă, deocamdată fără vreun gol înscris.