The Dutch Master. Verstappen a făcut legea în Marele Premiu al Olandei. Cine a încheiat pe doi

Max Verstappen Formula 1 Marele Premiu al Olandei Olanda The Dutch Master Sporturi
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Duminica 27 August 2023, 19:35
Data actualizarii: Duminica 27 August 2023, 19:47

Verstappen a egalat recordul de nouă succese consecutive în acest sezon, stabilit în 2013 de Sebastian Vettel, ce concura atunci tot pentru Red Bull.

Olandezul Max Verstappen (Red Bull), plecat din pole position, a câştigat duminică Marele Premiu de Formula 1 al Olandei, pe circuitul de la Zandvoort, reuşind a noua sa victorie în acest sezon, egalând recordul germanului Sebastian Vettel din anul 2013.

Max Verstappen a fost urmat de Alonso și Gasly

Max Verstappen a fost urmat de spaniolul Fernando Alonso (Aston Martin) şi francezul m (Alpine). Olandezul, câştigătorul ultimelor două ediţii ale Campionatului Mondial, şi-a mărit avansul în clasamentul piloţilor, pe locul 2 fiind coechipierul său mexican Sergio Perez, care a ocupat locul 4 duminică.

Sergio Perez fusese iniţial pe locul 3 în MP al Olandei, însă a coborât o poziţie din cauza unei penalizări de 5 secunde.

Marele Premiu de Formula 1 al Olandei fusese întrerupt cu şapte tururi înainte de final, după ce o ploaie bruscă şi violentă a provocat numeroase ieşiri de pe pistă, obligându-i pe organizatori la oprirea cursei pentru a degaja maşinile avariate de pe circuitul Zandvoort. Agerpres