VIDEO EXCLUSIV Constantin Popovici și-a prezentat medalia de campion mondial la Poveștile Sport.ro: ”Extraordinar de frumoasă”

Data publicarii: Duminica 17 Decembrie 2023, 14:13
Data actualizarii: Duminica 17 Decembrie 2023, 14:14

Constantin Popovici și-a prezentat medalia obținută la Campionatul Mondial din vara lui 2023 de la Fukuoka.

Sportivul a fost invitatul lui Andru Nenciu la emisiunea Poveștile Sport.ro. Constantin Popovici e primul român care a devenit campion mondial la sărituri în apă de la mare înălțime, în vara lui 2023, în cadrul CM de la Fukuoka.

Săritorul a venit pregătit la emisiune și și-a prezentat medalia de campion mondial, despre care a avut și câteva cuvinte de spus. De asemenea, Constantin Popovici a remarcat faptul că vrea să-și ”apere” medalia la Campionatul Mondial de la Doha, care va avea loc în luna februarie.

”Am adus medalia să o vedeți, de campion mondial de la Fukuoka. Asta e medalia de campion mondial. E extraordinar de frumoasă.

Ne pregătim de Campionatul Mondial de la Doha din luna februarie, unde tind să apăr această medalie, dar să mă și calific la Olimpiada de la Paris din 2024 la proba de 10 metri. Ăsta e planul meu”, a spus Constantin Popovici la emisiunea Poveștile Sport.ro.

VIDEO Emisiunea integrală cu Constantin Popovici la Poveștile Sport.ro

Cariera lui Constantin Popovici

La CM din acestă vară, Constantin Popovici (34 ani) a devenit primul campion mondial al României la sărituri în apă de la mare înălţime. Legitimat în prezent la CSM Bacău, bucureșteanul care provine dintr-o familie de sportivi a fost component mulți ani al clubului Steaua.

În clasamentul final, la CM de la Fukuoka, după patru sărituri, Constantin Popovici s-a clasat pe primul loc cu un total de 472,80 puncte, urmat de Cătălin Preda (438,45) şi de francezul Gary Hunt (426,30). Un număr de 23 de sportivi au participat la acest concurs. Gary Hunt este dublu campion mondial în 2015 şi 2019.

Popovici a participat la CM de natație din Japonia şi la proba de platformă 10 m, în care s-a clasat pe locul 18. Popovici a arătat o formă excelentă în acest an și se luptă pentru locul 1 în circuitul Red Bull Cliff Diving World Series. Și sora lui Kosta, Corina Popovici, retrasă, a fost mulți ani campioană a României la sărituri în apă.