VIDEO Se rejoacă El Clasico? Răspunsul lui Joan Laporta care aprinde spiritele în La Liga

El Clasico Joan Laporta Spania
Data publicarii: Luni 22 Aprilie 2024, 16:56
Data actualizarii: Luni 22 Aprilie 2024, 17:14

Real Madrid a învins-o la limită pe teren propriu, cu scorul de 3-2, pe FC Barcelona, în etapa a 32-a din La Liga, făcând un pas important către cel de-al 36-lea titlu de campioană a Spaniei.

FC Barcelona a condus de două ori pe Santiago Bernabeu, prin golurile lui Andreas Christensen (6) şi Fermin Lopez (69), însă Real Madrid a revenit de fiecare dată şi a egalat, mai întâi prin Vinicius Jr. (18 - penalty), apoi prin Lucas Vazquez (73).

Galacticii au dat lovitura de graţie în minutele de prelungire, reuşind să înscrie golul victoriei în minutul 90+1, prin Jude Bellingham.

Scandal imens, în urma golului anulat lui Lamine Yamal

În minutul 28, FC Barcelona a marcat în urma unui călcâi al lui Lamine Yamal. Lunin a scos, la limită, mingea de pe linia porții, însă catalanii au cerut ca reușita să fie confirmată.

Fără să existe goal-line, faza a fost analizată în camera VAR, iar decizia a fost ca reușita celor de la FC Barcelona să fie anulată.

La o zi după meci, Joan Laporta a dezvăluit că a cerut explicații Comisiei Tehnice a Arbitrilor, făcând și o afirmație radicală.

"Dacă se confirmă că este vorba despre un gol valabil, vom merge mai departe și nu excludem să cerem rejucarea partidei", a declarat oficialul catalanilor.