Record absolut pentru FC Barcelona în victoria cu Betis Sevilla. Nu s-a mai întâmplat asta de 24 de ani

fc barcelona Betis Sevilla la liga Spania
Data publicarii: Luni 22 Ianuarie 2024, 10:01
Data actualizarii: Luni 22 Ianuarie 2024, 10:13

FC Barcelona a învins, în deplasare, scor 4-2, pe Betis Sevilla, într-un meci din etapa a 21-a din La Liga.

FC Barcelona a condus cu 2-0 şi a fost egalată, iar Ferran Torres a marcat de trei ori. Ferran Torres a fost omul meciului de pe Stadionul Benito Villamarin. A deschis scorul în minutul 21 şi l-a majorat în minutul 48, când Barcelona conducea cu 2-0.

Gazdele au egalat în numai trei minute, prin dubla lui Isco, din minutele 56 şi 59. Ferran Torres i-a pasat decisiv lui Joao Felix, în minutul 90, şi acesta a adus din nou la conducere echipa oaspete, pentru ca Torres să reuşească să înscrie pentru a treia oară, stabilind scorul final în minutul 90+2.

În clasament FC Barcelona este pe locul 3, cu 44 de puncte, la opt puncte în spatele Gironei.

Performanță istorică pentru gruparea catalană

Xavi a mizat pe tinerețe în confruntarea cu Betis Sevilla, titularizându-i pe Lamine Yamal și pe Pau Cubarsi, ambii jucători având sub 17 ani.

Este pentru prima dată când se întâmplă asta la FC Barcelona, după 24 de ani, media de vârstă a echipei trimisă pe teren fiind 24 de ani și 170 de zile.

Pau Cubarsi (16 ani și 364 de zile) a debutat la echipa de seniori în Cupa Spaniei, cu Unionistas de Salamanca și a avut o evoluție foarte bună, reușind să nu comită niciun fault.