Motivul pentru care Xavi Hernandez a fost eliminat în meciul cu Atletico Madrid: "Incorect"

xavi Atletico Madrid fc barcelona Spania
Data publicarii: Luni 18 Martie 2024, 09:21
Data actualizarii: Luni 18 Martie 2024, 09:35

FC Barcelona a învins în deplasare, cu scorul de 3-0, pe Atletico Madrid, în derby-ul etapei a 29-a a campionatului de fotbal al Spaniei.

Joao Felix, jucător împrumutat de Atletico Madrid la FC Barcelona, a deschis scorul pe stadionul Metropolitano, în minutul 38, fructificând o pasă a lui Robert Lewandowski, cel care a mărit apoi avantajul catalanilor, imediat după pauză (47).

Robert Lewandowski a recidivat după o oră de joc, oferindu-i un assist perfect lui Fermin Lopez, care a închis tabela în minutul 65.

În urma acestei victorii, FC Barcelona a urcat pe locul secund în clasament, cu 64 de puncte, depăşind Girona, care a coborât pe poziţia a treia, cu 62 de puncte, după eşecul suferit sâmbătă pe terenul echipei Getafe (0-1). Catalanii se află la opt puncte distanţă de marea rivală Real Madrid, liderul clasamentului.

Xavi, eliminat în finalul primei reprize

Înainte de pauză, Sanchez Martinez l-a eliminat pe Xavi. Inițial, antrenorul a fost avertizat cu cartonaș galben în minutul 40, după ce a protestat la un fault comis asupra lui Robert Lewandowski.

Câteva faze mai târziu, centralul s-a îndreptat spre Xavi și i-a arătat direct cartonașul roșu. "Ce ți-am spus? Ce ți-am spus", a fost reacția acestuia spre al patrulea arbitru, însă decizia nu a fost întoarsă.

În raportul de joc făcut la finalul meciului, Sanchez Martinez a detaliat că eliminarea a fost cauzată de: "observații tehnice despre una dintre deciziile mele, țipete, gesturi necontrolate, după ce a fost avertizat".

"Cel mai puțin important lucru, important este că echipa a câștigat. Al patrulea arbitru mi-a spus că asta s-a întâmplat din cauza gesturilor mele. Nu am spus nimic, sunt pasionat. Trăiesc fiecare clipă, vreau ca echipa să câștige. Eliminarea nu a fost necesară și incorectă, dar trebuie să o accept. Nu am vorbit cu arbitrul", a declarat tehnicianul, în cadrul conferinței de presă.