FOTO Ieșit pe targă de pe teren în El Clasico, starul Barcelonei a primit un verdict dur

El Clasico fc barcelona Frenkie de Jong la liga Real Madrid Spania
Data publicarii: Luni 22 Aprilie 2024, 18:11
Data actualizarii: Luni 22 Aprilie 2024, 18:21

Real Madrid a învins-o la limită pe teren propriu, cu scorul de 3-2, pe FC Barcelona, în etapa a 32-a din La Liga, făcând un pas important către cel de-al 36-lea titlu de campioană a Spaniei.

FC Barcelona a condus de două ori pe Santiago Bernabeu, prin golurile lui Andreas Christensen (6) şi Fermin Lopez (69), însă Real Madrid a revenit de fiecare dată şi a egalat, mai întâi prin Vinicius Jr. (18 - penalty), apoi prin Lucas Vazquez (73).

Galacticii au dat lovitura de graţie în minutele de prelungire, reuşind să înscrie golul victoriei în minutul 90+1, prin Jude Bellingham.

Verdict dur în cazul lui Frenkie de Jong

În vârstă de 26 de ani, olandezul s-a ales, conform investigaţiilor medicale efectuate luni, cu "o entorsă la glezna dreaptă", clubul catalan neputând indica perioada recuperării sale.

Presa sportivă menţionează că astfel de afecţiuni nu se pot recupera mai devreme de două luni, însă dacă ar fi aşa, acest termen ar permite totuşi prezenţa sa la turneul final al EURO 2024 (14 iunie - 14 iulie).

Frenkie de Jong (54 de selecţii la naţionala Olandei) a suferit a treia accidentare la gleznă în acest sezon, după ce tocmai se întorsese în competiţie pe 10 aprilie.