Data publicarii: Miercuri 24 Iunie 2009, 14:33
Data actualizarii: Miercuri 24 Iunie 2009, 14:47

Brazilianul Denilson, care si-a facut debutul pentru Hai Phong, la sfarsitul saptamanii trecute, cand a evoluat doar o repriza, a decis sa paraseasca clubul vietnamez si sa se intoarca in Brazilia dupa mai putin de o luna petrecuta la acest club.

La primul sau meci pentru FC Hai Phong, Denilson a marcat un gol, din lovitura libera, in primele minute ale intalnirii cu Hoang Anh, din prima liga din Vietnam, castigat de echipa sa cu scorul de 3-1, Denilson a parasit terenul accidentat, dupa doar 45 de minute.

Potrivit presei locale, Denilson, care suferea de o leziune inca de transferul sau in V-League, va pleca, miercuri, in Brazilia impreuna cu impresarul sau si cu medicul personal.

"Denilson a spus ca nu este inca refacut dupa accidentarea la picior si ca nu se simte confortabil sa continue sa joace in Vietnam. Acesta a solicitat rezilierea contractului sau", a declarat antrenorul echipei Hai Phong, Vuong Tien Dung, pentru presa locala.
Clubul vietnamez a anuntat, la inceputul lunii iunie, achizitionarea campionului mondial din 2002, cel mai celebru jucator care a a fost transferat vreodata in prima liga din Vietnam.

Cele doar cateva saptamani petrecute de atacantul brazilian la acest club au fost pline de controverse.

Biletele pentru meciul echipei Hai Phong cu Danang, de la inceputul lunii iunie, au fost epuizate pentru ceea ce trebuia sa fie prima aparitie a lui Denilson in V-League. Fanii au fost insa dezamagiti dupa ce au vazut ca atacantul brazilian nu a fost trecut pe foaia de joc si a stat pe intreaga durata a intalnirii in tribuna. Mai multi suporteri furiosi au dat foc la o parte din scaunele din tribune la sfarsitul jocului castigat de formatia Danang, scor 2-0.

Potrivit ziarului online VNExpress, clubul ar trebui sa-i plateasca lui Denilson jumatate din salariul lunar, adica aproximativ 7.200 de euro, plus inca 10.800 de euro pentru performanta de duminica.