Cupa Mondială de rugby 2023 | Ce revenire! Africa de Sud s-a calificat în finală, după un meci spectaculos cu Anglia

Cupa Mondiala rugby Africa de Sud cupa mondiala rugby 2023 finala cupa mondiala Rugby
Data publicarii: Duminica 22 Octombrie 2023, 00:01
Data actualizarii: Duminica 22 Octombrie 2023, 00:14

Africa de Sud s-a calificat în finala Cupei Mondiale de rugby, din Franța.

Reprezentativa Springboks s-a impus cu scorul 16-15, reușind punctele decisive în ultimele minute de joc.

• Noua Zeelandă - Africa de Sud, finala Cupei Mondiale de rugby, este programată sâmbătă, 28 octombrie, de la ora 22:00.

La pauză, scorul a fost 12-6 în favoarea naționalei europene, iar în minutul 53, englezii și-au mărit avantajul, 15-6, după drop goal-ul reușit de Owen Farrell

Cu zece minute înainte de final, Africa de Sud a revenit și a micșorat diferența, 15-13, lovitura de grație fiind dată în minutul 78 de către Handre Pollard, care a transformat o lovitură de pedeapsă.

Pe ce loc se află naționala de rugby a României în ierarhia mondială

”Stejarii” au pierdut toate cele patru întâlniri de la Cupa Mondială de rugby care se dispută în aceste zile în Franța.

Naţionala de rugby a Africii de Sud a revenit în fruntea ierarhiei mondiale, detronând Irlanda, după succesul din sferturile Cupei Mondiale 2023 din Franţa, când a reuşit să elimine chiar reprezentativa ţării gazdă cu 29-28.

Afica de Sud a revenit în fruntea ierarhiei mondiale, detronând Irlanda, după succesul din sferturile Cupei Mondiale 2023 din Franţa, când a reuşit să elimine chiar reprezentativa ţării gazdă cu 29-28

România, care a ocupat ultimul loc în Grupa B a Mondialului din acest an, cu 0 puncte, se află pe un staţionar loc 20, cu 63,28 puncte.