Romania U21 EURO U21 Germania U21 Ianis Hagi Mirel Radoi Nationala ROMANIA - GERMANIA 2-4 | Romania se opreste in semifinale! Nemtii au dat lovitura pe final: golurile calificarii au fost marcate in minutele 90 si 90+4
Data publicarii: Joi 27 Iunie 2019, 16:49
Data actualizarii: Joi 27 Iunie 2019, 21:05

Romania U21 a ratat o sansa istorica! Nationala de tineret a pierdut lupta cu Germania pentru calificarea in finala Campionatului European de Tineret U21.

ROMANIA - GERMANIA 4-2

Min 90+6 Final de meci! Romania se opreste in semifinale!
Min 90+4 GOL Germania! Amiri executa perfect o noua lovitura libera din marginea careului!

Min 90+2
Pascanu este eliminat dupa ce primeste al doilea cartonas galben!
Min 90 GOL Germania! Waldschmidt inscrie dintr-o lovitura libera executata perfect: bara-gol!

Min 86 Nmecha trage mult peste din pozitie de unu la unu cu Radu!
Min 85
Waldschmidt rateaza incredibil din 6 metri. Rateaza sutul desi avea toata poarta in fata!
Min 82 Dahoud trage de la mare distanta! Mult peste poarta lui Radu!
Min 71
Waldschmidt rateaza o ocazie uriasa! Sut plasat, direct spre vinclu, minge trece milimetric pe langa!
Min 66 Neuhaus trage putin pe langa!
Min 55
Radoi face o prima schimbare! Coman intra in locul lui Ivan!
Min 53
Nu am inceput prea bine repriza! Waldschmidt este aproape de dubla, insa Radu se opune incredibil! Portarul roman are nevoie de ingrijiri medicale!
Min 52 GOL Germania! Waldschmidt egaleaza din penalty desi Radu a fost foarte aproape sa apere!
Min 50 Incredibil! Ianis il faulteaza pe Dahoud, iar arbitrii dicteaza penalty!
Min 46 A inceput repriza a doua!

• ROMANIA - GERMANIA la EURO U21, LIVE 19:00 | ECHIPA ROMANIEI pentru o calificare istorica in finala! Radoi mizeaza pe o singura schimbare

Min 45+6 Final de prima repriza! Cea mai buna repriza reusita de Romania la EURO! Mai buna chiar decat cea cu Anglia!
Min 45+5
Parada fabuloasa a portarului german la noua lovitura de cap a lui Puscas! Am fost la doar cativa centrimetri de golul 3!
Min 44 GOOOOL Romania! Ivan lupta incredibil in banda, centreaza perfect, iar Puscas se inalta peste toata apararea germana si reia impecabil cu capul!

Min 33
Romania domina total: 6 suturi, dintre care 2 pe poarta, si 66% posesie!
Min 31
Caldura infernala in Italia! Suntem abia in minutul 31 si arbitrul acorda a doua pauza de hidratare.
Min 30
Baluta, sut violent de la peste 30 de metri. Portarul german respinge cu greu si se opune apoi si la reluarea lui Puscas.
Min 26 GOOOL Romania! Puscas executa si inscrie chiar daca portarul german a fost aproape de a apara.

Min 25
Arbitrul dicteaza penalty in urma acestei faze dupa consultarea VAR. Ianis a fost faultat!
Min 24
Ocazie colosala ratata de Puscas. Atacantul roman trage in bara din 6 metri, singur cu portarul!
Min 21 GOL Germania! Amiri ne taxeaza pe contraatac, cu un sut din afara careului. Contraatacul nemtilor vine dupa o ocazie ratata de Man.

Min 19
Radu prinde cu greutate la sutul lui Oztunali. Portarul roman a fost aproape sa scape mingea in poarta. Sutul a fost puternic.
Min 15 Ivan e pe tot terenul in startul partidei. Atacantul roman respinge din careul lui Radu la o actiune periculoasa a Germaniei.
Min 12
Reluarea lui Baluta, cu capul, este respinsa in-extremis de unul dintre fundasii nemtilor. Jucarorii lui Radoi au cerut penalty.
Min 6
Centrarea lui Manea de pe dreapta, catre Cicaldau, este retinuta de portarul germanilor. Prima aparitie in careu a jucatorilor lui Radoi.
Min 1 A inceput partida!

UPDATE 18:35 Cel mai mic suporter al Romaniei are 3 luni si jumatate.

UPDATE 18:14 Si UEFA a prezentat imagini din cele doua vestiare. UEFA l-a laudat pe portarul Ionut Radu care a ales sa imbrace un tricou cu maneca scurta. "Bine gandit avand in vedere circumstantele", au scris cei de la UEFA.

Nubel, goalkeeper-ul nemtilor, a ales sa imbrace un tricou cu maneca lunga. La ora meciului sunt anuntate 40 de grade.

UPDATE 17:46 Echipa de start a Romaniei: Radu - Manea, Nedelcearu, Pascanu, Stefan - Baluta, Cicaldau - Man, Ianis Hagi, Ivan - Puscas

Echipa de start a Germaniei: Nubel - Klostermann, Tah, Baumgartl, Mittelstadt - Eggestein - Neuhaus, Dahoud, Oztunali - Waldschmidt, Amiri

De la mic, la mare, fanii sunt pregatiti pentru semifinala cu Germania. 20.000 de suporteri vor sustine Romania de pe stadion

Fanii romani s-au strans in fan zone-ul pregatit special de organizatori

Desi toata lumea se astepta ca locul lui Ivan sa fie luat de Coman in primul "unsprezece", selectionerul Radoi a surprins si l-a titularizat pe jucatorul care a inceput din primul minut meciurile cu Anglia si Croatia.

Totul e pregatit pentru marele meci

Vestiarul nostru e pregătit! #HaiRomania ????????

A post shared by Echipa națională a României (@echipanationala) on

UPDATE 16:43 Radoi ar putea avea o problema de ultim moment inaintea meciului cu Germania. Alex Cicaldau a primit o lovitura puternica in partida cu Franta, iar staff-ul medical al nationalei a incercat din rasputeri sa-l refaca pe mijlocasul Craiovei.

Medicii nationalei vor lucra pana la ora de start a partidei cu Germania pentru ca Cicaldau sa fie apt, insa daca acest lucru nu va fi posibil Radoi va fi obligat sa schimbe. Cel mai probabil, Nedelcu va intra in primul "unsprezece" daca Alexandru Cicaldau nu va fi refacut 100%.

Romania si Germania se intalnesc diseara, la Bologna, in semifinalele Campionatului European de Tineret Under-21. Nationala Romaniei s-a calificat entuziasmant dintr-o grupa din care au mai facut parte Croatia (4-1), Anglia (4-2) si Franta (0-0). Germania a invins Danemarca si Serbia si a facut egal cu Austria.

Cum va arata Romania U21 diseara

Mirel Radoi a reusit o performanta uriasa cu nationala de tineret si e la doi pasi de primul trofeu continental castigat de o reprezentativa de fotbal a Romaniei. Pentru meciul de diseara, selectionerul si-a facut deja planul "de bataie".

Radoi va miza pe echipa care a castigat meciurile cu Croatia si Anglia de o maniera entuziasmanta. O singura schimbare are in plan selectionerul nationalei de tineret.

Potrivit surselor www.sport.ro, Radoi il va titulariza pe Florinel Coman, marcator a doua goluri in meciul cu Anglia, in locul lui Andrei Ivan.

Pascanu va reveni in aparare, langa Nedelcearu, dupa ce la meciul cu Franta a fost odihnit. De asemenea, Baluta va reveni in locul lui Nedelcu, iar Man in locul lui Olaru.

Echipa probabila a Romaniei

Radu - Manea, Nedelcearu, Pascanu, Stefan - Baluta, Cicaldau - Man, Ianis Hagi, Coman - Puscas

Tribuna galbena

"Tricolorii" vor avea in spate cel mai numeros public de la acest Campionat European. Suporterii au venit alaturi de echipa nationala inca de la meciul de debut cu Croatia, insa numarul fanilor a crescut o data cu parcursul de exceptie al jucatorilor lui Mirel Radoi.

La partida cu Croatia, nationala a fost sustinuta de 5.000 de fani, la meciul cu Anglia au fost aproximativ 8.000 de suporteri in tribuna, iar la confruntarea cu Franta au fost prezenti 10.000 de fani. La meciul cu Germania sunt anuntati 20.000 de romani.

Organizatorii nu au avut de ales si au amenajat un fan-zone dedicat in exclusivitate romanilor pentru semifinala.