Echipa Nationala de fotbal a Romaniei Arena Nationala Dennis Man romania - irlanda de nord România - Irlanda de Nord 1-1 Nationala Alexandru Cicâldău / Foto - Gabriel Chirea
Data publicarii: Sambata 23 Martie 2024, 14:20
Data actualizarii: Sambata 23 Martie 2024, 14:18

Partida amicală România - Irlanda de Nord s-a terminat nedecis, scor 1-1.

La confruntarea de pe Arena Națională au asistat peste 30.000 de spectatori, dintre care mulți au fost copii.

Nord-irlandezii au marcat prin Reid, România a egalat prin Man

La primul meci amical înainte de Euro 2024, ”tricolorii” lui Edi Iordănescu au obținut doar un rezultat de egalitate. Nord-irlandezii au deschis scorul după doar șapte minute de joc prin Jamie Reid, iar România a reușit egalarea în minutul 23 prin Dennis Man, cu un șut din interiorul careului, după lansarea lui Andrei Burcă. Echipa noastră a dominat teritorial și la capitolul posesie finalul de meci, dar oaspeții s-au apărat compact și au scos un egal muncit, cu o echipă în care și-au găsit loc mulți jucători tineri.

• Echipa națională de fotbal a României / Foto - Gabriel Chirea

"Tricolorii", încă trei meciuri amicale până la startul Euro 2024

Pentru elevii lui Edi Iordănescu urmează meciurile de pregătire jucate împotriva Columbiei (26 martie / Wanda Metropolotano, Madrid), Bulgariei (4 iunie / Arena Națională) și Liechtensteinului (8 iunie / Arena Națională). "Tricolorii" fac parte din Grupa E la Euro 2024, unde vor întâlni câștigătoarea play-off-ului B (Ucraina - Islanda / 17 iunie, Allianz Arena, Munchen), Belgia (21 iunie / RheinEnergieStadion, Koln) și Slovacia (26 iunie, Waldstadion, Frankfurt).