Florin Prunea trage o concluzie după România - Irlanda de Nord 1-1

România - Irlanda de Nord 1-1 Florin Prunea nationala romaniei Nationala Florin Prunea / Foto: Sport Pictures
Data publicarii: Sambata 23 Martie 2024, 14:09
Data actualizarii: Sambata 23 Martie 2024, 14:08

Naționala României a remizat cu Irlanda de Nord, scor 1-1.

Unicul gol al tricolorilor a fost înscris de Dennis Man în minutul 23, după ce în al șaptelea minut al confruntării, Jamie Red a deblocat tabela de marcaj în urma assist-ului provenit de la Shea Charles.

Florin Prunea trage o concluzie după România - Irlanda de Nord

Florin Prunea, fost internațional român, a vorbit despre evoluția tricolorilor și a ținut să puncteze faptul că prima reprezentativă este dependentă de Nicușor Bancu, absent în România - Irlanda de Nord.

De asemenea, Florin Prunea a remarcat faptul că Radu Drăgușin încă nu are ritm, de când a plecat de la Genoa și a prins transferul în Premier League, la Tottenham Hotspur.

”Eu nu sunt atât de radical. Nu e ușor să vii după trei luni și jumătate să joci. Au fost și lucruri bune. Dennis Man, de exemplu. A fost și Florin Niță. Dar e clar după acest meci. Suntem dependenți de Nicușor Bancu. Asta e realitatea.

Pe faza de apărare să îmi spuneți pe cine vedeți acolo. Să îl expui pe Opruț la două zile după ce l-ai convocat? A fost un meci amical și Edi a încercat. E greu când doi jucători se luptă pentru același post la națională: Mogoș și Manea. E o anomalie.

Mogoș dă totul. Radu Drăgușin încă nu e în ritm. De la mijloc în față avem calitate, dar nu am ținut de minge aseară. Noi și la meciuri egale, dacă nu câștigam... Pe Ghencea când jucam eram înjurați”, a spus Florin Prunea, potrivit DigiSport.

Edi Iordănescu schimbă portarul împotriva Columbiei: ”Șanse mari să-l bag”

Cu Florin Niță în poartă, tricolorii au încasat un singur gol. În minutul șapte al confruntării, Jamie Reid a deblocat tabela de marcaj în urma assist-ului provenit de la Shea Charles.

”Lui Niţă am vrut să-i dau minute pentru că face lucruri foarte bune în Turcia. Sunt şanse mari pentru Moldovan, în Spania, pe terenul unde el activează. Să fie sub nasul spaniolilor. E important!”, a spus Edi Iordănescu, potrivit PrimaSport.

România va întâlni Columbia (marți, 26 martie, 21:30), Bulgaria (4 iunie, 15:00) și Liechtenstein (8 iunie, 22:00) înainte de Campionatul European din 2024, găzduit de Germania și transmis de PRO TV, Pro Arena și VOYO.