Raspunsul staff-ului nationalei dupa ce Budescu a spus ca "liga a doua chineza e peste Liga I de la noi!" Cum explica neconvocarea
![Raspunsul staff-ului nationalei dupa ce Budescu a spus ca liga a doua chineza e peste Liga I de la noi! Cum explica neconvocarea Budescu Daniel Isaila Romania](https://res.sport.ro/assets/sport/2016/03/22/image_galleries/619341/raspunsul-staff-ului-nationalei-dupa-ce-budescu-a-spus-ca-liga-a-doua-chineza-e-peste-liga-i-de-la-noi_size6.jpg)
Constantin Budescu, atacantul cu golurile decisive pentru calificarea la Euro 2016, nu a fost convocat pentru meciurile cu Lituania si Spania.
Budescu s-a aratat dezamagit ca n-a prins lotul pentru cele doua meciuri de pregatire si i-a transmis lui Iordanescu faptul ca se pregateste la un nivel cel putin egal cu cel din Romania.
"Nivelul este chiar mai mare decat in Liga I", a fost mesajul lui Budescu.
Daniel Isaila, unul dintre secunzii lui Iordanescu, spune ca nu nivelul din China este problema, ci distanta si diferenta de fus orar.
"Budescu a jucat duminica, ar fi facut o zi jumatate pe drum. Ar fi fost foarte dificil, sa joace aceasta dubla. Un alt aspect, el abia a inceput campionatul. Am gasit pe internet meciul lui, l-am vazut in direct."
"Plus ca sunt programele InStat, jucatorii pot fi urmariti. Liga a doua chineza nu este departe de prima liga de la noi", a spus Daniel Isaila pentru ProSport.
Urmăriți SPORT.RO și pe Google News