Prima impresie a lui Gică Craioveanu, după România - Columbia 2-3

Gica Craioveanu EURO 2024 romania columbia Nationala Gica Craioveanu
Ionuț Stoica
Data publicarii: Miercuri 27 Martie 2024, 01:04
Data actualizarii: Miercuri 27 Martie 2024, 01:03
România a pierdut amicalul contra Columbiei, scor 2-3, la Madrid. Gică Craioveanu nu a stat mult, și a analizat partida disputată pe arena lui Atletico.

România - Columbia 2-3

România a cunoscut o înfrângere usturătoare în meciul amical împotriva Columbiei, scor 2-3, disputat marți seară pe stadionul Wanda Metropolitano din Madrid. Cu toate acestea, analiza post-meci a adus o perspectivă echilibrată asupra performanței echipei naționale.

În fața a peste 45.000 de suporteri, Columbia a deschis scorul rapid prin Cordoba în minutul 6, urmat de golul lui Arias în minutul 36, consolidându-și avantajul. Cu toate eforturile, tricolorii au fost surclasați în prima repriză. Totuși, în minutul 80, Asprilla a majorat diferența pentru Columbia. România a reușit să înscrie două goluri în finalul partidei prin Ianis Hagi și Florin Tănase, stabilind scorul final la 2-3.

• Gica Craioveanu

Analiza lui Gică Craioveanu

Gică Craioveanu a evidențiat că, deși Columbia a fost echipa mai bună, eforturile și determinarea tricolorilor au adus un rezultat acceptabil. În analiza sa, a subliniat că România a întâmpinat dificultăți în construcția din apărare și în posesia mingii. Totuși, a apreciat prestația pozitivă a unor jucători precum Drăguș și Rațiu.

"O echipă foarte bună Columbia." - Craioveanu

În ciuda înfrângerii, Craioveanu a menționat că echipa națională a lăsat o impresie bună în finalul meciului și că există aspecte pozitive de construit în vederea Campionatului European. Încheind, a evidențiat importanța motivației și a încrederii în potențialul echipei înaintea turneului final.

"Columbienii au o viteză foarte bună, uluitoare. O tranziție extraordinară. Singurul care își permite să meargă pe teren e James Rodriguez. În rest, toți aleargă și sunt foarte agresivi. Am pierdut foarte ușor mingea în multe momente și au venit peste noi.

Am fost impreciși la construcția din apărare, nici Stanciu n-a prins o zi bună, a pierdut multe mingi. Nu a fost în meci. Moruțan mi-a plăcut, se vede că e un jucător bun. Alibec putea să profite mai mult de acele ocazii.

Eu zic că în mare parte asta va fi echipa. Drăguș mi-a plăcut, are calități foarte bune. E clar că Rațiu este un factor pozitiv. Dar copilul ăla, Luis Diaz, joaca la Liverpool. O echipă foarte bună Columbia.

Dar și noi, până la urmă, am obținut un rezultat acceptabil. Pe final, am lăsat o impresie bună. Au fost mulți români care au plecat fericiți de la stadion.

E bine că nu ne-au dat cu terenul în cap. Una e 0-3 și alta e 2-3. (...) Jos pălăria, băieții au fost foarte motivați. Nu avem de ce să ne fie frică la EURO", a declarat Craioveanu, pentru Digi Sport.