"Îmi asum acest eșec". Reacția sinceră a lui Nicolae Stanciu după remiza cu Belarus

Nicolae Stanciu preliminarii euro 2024 Romania Nationala
Data publicarii: Vineri 13 Octombrie 2023, 00:12
Data actualizarii: Vineri 13 Octombrie 2023, 00:18

România a terminat la egalitate cu Belarus, scor 0-0, pe Stadionul "Szusza Ferenc" din Budapesta, în Grupa I a preliminariilor EURO 2024.

Tricolorii au făcut un pas greşit în lupta pentru calificare, nereuşind să se impună în faţa unei echipe modeste, pe care am dominat-o clar.

România a atacat mult, însă a făcut-o lent, previzibil, jucătorii antrenaţi de Edward Iordănescu fiind lipsiţi de claritate la ultima pasă sau în faţa porţii.

Naționala a încheiat cu o posesie net superioară, 64%-36%, cu 21-9 şuturi la poartă şi doar 5-2 pe poartă, 9-4 la cornere. Într-un alt meci, Kosovo a învins Andorra cu 3-0 în deplasare. Partida Israel - Elveţia a fost amânată pentru 15 noiembrie.

Reacția lui Nicolae Stanciu după Belarus - România 0-0

Căpitanul României a vorbit după remiza din Budapesta, declarând că se simte responsabil pentru rezultatul obținut, ținând cont de ratarea avută în primele minute ale jocului.

"Sunt destul de dezamăgit, îmi asum acest eşec având în vedere ocazia pe care am avut-o în prima repriză. Îmi asum responsabilitatea. Cred că dacă marcam altul era cursul jocului.

Dar la fel bine cum suntem dezamăgiţi acum, ştim ce forţă are acest grup, mentalitatea grupului. De mâine sunt sigur că ne vom concentra exclusiv pe Andorra şi să luăm cele trei puncte duminică", a declarat Nicolae Stanciu, la Prima Sport.