Tricolorul remarcat de Ilie Dumitrescu după prima repriză din Belarus - România

Data publicarii: Joi 12 Octombrie 2023, 22:52
Data actualizarii: Joi 12 Octombrie 2023, 22:55

România a jucat în deplasare cu Belarus, în preliminariile pentru EURO 2024.

Cele două echipe naționale s-au confruntat pe un teren neutru, fără spectatori, stadionul ales fiind "Szusza Ferenc", al echipei Ujpest FC.

Reacția lui Ilie Dumitrescu după prima repriză

În prima parte a întâlnirii dintre Belarus și România, tricolorii au avut patru șuturi pe poartă, având și o posesie superioară față de cea a adversarilor, 64% vs. 36%.

Ilie Dumitrescu a comentat evoluția echipei antrenată de Edi Iordănescu după prima repriză, evidențiind jocul bun al lui Denis Drăguș.

"O repriză bună, am avut o prezență bună în terenul adversarului, câteva ocazii de a marca. Au fost situații bune, adversarul nu ne pune probleme. Un joc bun, e nevoie de mai multă calmitate, de mai multă personalitate.

Chiar dacă joacă 9 fals la echipa de club, a fost activ, și-a creat ocazii", a spus fostul internațional român, la DigiSport.

Următoarele meciuri din grupa României:

12 octombrie: Belarus – ROMÂNIA, Andorra – Kosovo, Israel – Elveția (21:45)

15 octombrie: Elveția – Belarus (19:00), ROMÂNIA – Andorra, Kosovo – Israel (21:45)

18 noiembrie: Belarus – Andorra (19:00), Israel – ROMÂNIA, Elveția – Kosovo (21:45)

21 noiembrie: ROMÂNIA – Elveția, Andorra – Israel, Kosovo – Belarus (21:45)

* Datele de disputare pentru meciurile Israelului urmează să fie anunțate de UEFA, având în vedere războiul declanșat zilele trecute de Hamas.