Thomas Tuchel a răbufnit după meciul din UEFA Champions League: "Greșeală de copii"

Thomas Tuchel Arsenal bayern Liga Campionilor
Ionuț Stoica
Data publicarii: Miercuri 10 Aprilie 2024, 18:00
Data actualizarii: Miercuri 10 Aprilie 2024, 18:00

Thomas Tuchel, antrenorul lui FC Bayern Munchen, a criticat deciziile arbitrului după meciului ”bavarezilor” cu Arsenal din sferturile de finală Champions League.

În minutul 67 al confruntării, David Raya, goalkeeper-ul londonezilor, i-a repus de la șase metri lui Gabriel Magalhaes, fundașul central al ”tunarilor”, aflat în careu. Stoperul s-a aplecat după minge și a prins-o în brațe. A așezat-o din nou pe linia de șase metri, cu mâna, și a reluat jocul. Acțiunea a provocat un val de reacții în mediul online.

Tomas Tuchel: "Este foarte frustrant"

După meci, Tomas Tuchel a acordat un interviu celor de la TNT Sports, în care și-a exprimat nemulțumirea. Tehnicianul a susținut că ”centralul” partidei ar fi trebuit să dicteze lovitură de pedeapsă.

"Cred că arbitru nu a avut curajul să acorde un penalty meritat astăzi într-o situație puțin nebună și stângace.

"A recunoscut pe teren că a văzut situația și că pentru un sfert de finală incidentul nu este suficient pentru el să acorde un penalty, pentru o greșeală "de copii". A recunoscut că a văzut greșeala pe care jucătorul a făcut-o.

"A fost o lovitura de repunere a mingii în joc, portarul a pasat la un fundaș central și acesta a atins mingea cu mâna pentru că a crezut că jocul nu este în desfășurare. Dar jocul era în desfășurare și arbitrul a recunoscut că era în desfășurare și a fost henț. Foarte frustrant." a declarat Tomas Tuchel, după meci.

Ce urmează pentru cele două echipe

Cele două formații se vor întâlni din nou pe 17 aprilie la Allianz Arena, în Germania, pentru manșa secundă. Scorul din tur a fost 2-2.

Înainte de retur, Arsenal o va întâlni pe Aston Villa în Premier League, iar Bayern va juca în campionat împotriva lui Koln. Ar putea fi un weekend dureros pentru echipa lui Tuchel, cu Bayer Leverkusen la doar o victorie distanță de a fi numită campioană matematic în Bundesliga.