FOTO ȘI VIDEO Reacții dure după gafa lui Courtois din Liverpool - Real: "Merităm asta pentru că am râs de Karius! / La ce s-o fi gândit?"

Liga Campionilor
Data publicarii: Marti 21 Februarie 2023, 22:33
Data actualizarii: Marti 21 Februarie 2023, 22:32

Thibaut Courtois (30 de ani), portarul lui Real Madrid, a comis o gafă uriașă în meciul cu Liverpool, din manșa tur a optimilor Champions League.

Goalkeeper-ul belgian s-a văzut prima dată învins după doar patru minute. După o centrare din flanc a lui Salah, Nunez a marcat spectaculos, cu călcâiul, fără șansă pentru Courtois.

Thibaut Courtois, gafă uriașă în Liverpool - Real Madrid

Liverpool a făcut 2-0 în minutul 15, după o gafă a lui Courtois. Portarul lui Real a primit o pasă destul de complicată de la Dani Carvajal, însă a avut suficient timp pentru a prelua și a degaja.

Totuși, Courtois a fost păcălit a atins greșit mingea, care i-a căzut pe genunchi, iar Mohamed Salah a intervenit și a înscris fără probleme.

"Merităm asta pentru că am râs de Karius la Kiev. La ce s-o fi gândit Courtois?", a scris o pagină a fanilor lui Real Madrid, de pe Twitter.

"Eroare foarte mare a lui Courtois", a titrat și Marca.

"Start șocant! Eroare în defensiva lui Real Madrid, mai întâi cu o pasă greșită a lui Carvajal, una sărită. Apoi, lui Courtois îi ia prea mult să degajeze și își pierde echilibrul", au notat și jurnaliștii de la As.

În grupele Champions League din acest sezon, Courtois a apărat în patru meciuri ale lui Real Madrid și a încasat doar trei goluri.

În total, anterior meciului de astăzi, belgianul a strâns 25 de meciuri în poarta lui Real Madrid și a încasat 25 de goluri - o medie de un gol primit pe partidă.