liga 2 alexandru pelici Cristi Pustai CS Mioveni Dunarea Calarasi Liga 2 Mioveniul a facut spectacol in deplasarea de la Calarasi! Echipa lui Pelici a inscris 5 goluri si a urcat pe locul 3 in playoff! Cum arata clasamentul in lupta pentru promovarea in Liga 1
Data publicarii: Miercuri 14 Aprilie 2021, 18:42
Data actualizarii: Miercuri 14 Aprilie 2021, 20:41

CS Mioveni a facut o prima repriza de vis la Calarasi in etapa a treia a playoff-ului de promovare in Liga 1.

In minutul 37 tabela arata deja scorul de 2-0 pentru echipa lui Alexandru Pelici, gratie golurilor marcate de Ionut Burnea. Iar pentru ca dezastrul sa fie complet pentru Cristi Pustai, in minutul 41 jucatorii sai au fost protagonistii unei faze care cu greu se poate vedea chiar si in ligile de amatori.

La o minge de urmarire trimisa de un jucator al Mioveniului, portarul Began a iesit la 35 de metri de propria poarta pentru a respinge, insa s-a incurcat cu coechipierul sau Kamil Wiktorski, iar Bogdan Rusu a profitat, le-a 'furat' mingea celor doi si a inscris in poarta goala.

Cosmarul a continuat si dupa pauza pentru Dunarea Calarasi. In minutul 52, Stefan Blanaru a facut 4-0 dupa o noua iesire gresita din poarta a lui Began. Alami a redus din diferenta in minutul 53, insa doar 5 minute mai tarziu Blanaru a facut 'dubla'.

Pana la final nu s-a mai marcat, astfel ca Mioveniul s-a impus cu 5-1 si a urcat pe locul 3 in playoff-ul de promovare in Liga 1. Echipa lui Pelici a ajuns la 38 de puncte, unul mai putin decat Rapid, care are si un meci mai putin, si 4 mai putin decat liderul U Craiova 1948.

Rezumatul meciului Dunarea Calarasi 1-5 CS Mioveni: