„Ce simplu, ce frumos!” Basarab Panduru a rămas impresionat după golurile Universității Craiova din Giulești

Rapid - Universitatea Craiova Basarab Panduru Superliga Superliga Basarab Panduru
Data publicarii: Duminica 13 Noiembrie 2022, 18:05
Data actualizarii: Duminica 13 Noiembrie 2022, 18:01

Universitatea Craiova a remizat cu Rapid București în Giulești, scor 2-2.

Basarab Panduru a rămas impresionat de golurile înscrise de Universitatea Craiova în Giulești. Fostul internațional român l-a remarcat și pe Rivaldinho, cel care i-a oferit o pasă decisivă lui Crețu la primul gol.

„Ce simplu, ce frumos. Pare simplu, dar au ştiut..  Imediat cum are mingea portarul Arlauskis, pleacă Bancu, după vine Creţu din spate. Excepţională faza. Ce pasă dă Rivaldinho, nu credeam că e capabil să dea asemenea pasă”, a spus Basarab Panduru, potrivit Orange Sport.

Expertul nu s-a rezumat doar la prima reușită a formației dirijate de Mirel Rădoi. Basarab Panduru a avut ceva de spus și la golul doi: „Mai simplă fază. Mingea la Papp şi de acolo pleacă totul. Dar ce demarcare face! Baiaram a dat cu stângul”, a completat fostul internațional, conform aceleiași surse.

Rapid București - Universitatea Craiova 2-2

Universitatea Craiova a început în forță meciul de pe Stadionul „Giulești”. Crețu a deblocat tabela în minutul 5, iar Baiaram a dus scorul la 2-0 în minutul 19. Albu a redus din diferență în minutul 24 și a închis tabela, temporar, în prima parte a jocului.

În partea a doua a meciului, Rapid a reușit să restabilească egalitatea grație reușitei lui Dugandzic, din pasa lui Alex Ioniță II. Împinși de suporterii din tribune, giuleștenii au încercat să câștige meciul pe final, însă Universitatea Craiova s-a apărat exemplar și a blocat cu succes poarta.

Partida s-a terminat 2-2, iar ambele echipe au plecat fiecare cu câte un punct din această confruntare, rămănând, totodată, pe aceleași poziții în clasamentul Superligii.