FOTO UTA Arad - U Cluj 0-1 | Oaspeții pun capăt meciurilor fără victorie

UTA Arad Ioan Ovidiu Sabau Mircea Rednic U Cluj Superliga
Data publicarii: Vineri 15 Septembrie 2023, 20:30
Data actualizarii: Vineri 15 Septembrie 2023, 20:30

U Cluj a pus capăt seriei de partide fără victorie și s-a impus în deplasare cu UTA Arad, scor 1-0. Singurul gol al partidei a fost marcat de Daniel Popa.

UTA Arad - U Cluj 0-1

Minutul 80 - Eliminare la U Cluj! George Cîmpanu vede direct cartonașul roșu, după ce și-a scuipat un adversar!

Minutul 71 - GOOOL U Cluj! Gabriel Simion șutează, Florin Iacob respinge mingea în interiorul careului, ajunge la Popa, care marchează.

Minutul 60 - Ocazie pentru UTA Arad! Claudiu Micovschi șutează periculos din careu, dar Gorcea are o paradă spectaculoasă!

A început repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 45 - Ocazie pentru U Cluj! Ovidiu Bic șutează periculos din marginea careului mic, dar Florin Iacob respinge mingea în bară!

Minutul 28 - Ocazie pentru U Cluj! George Cîmpanu șutează puternic din marginea careului, dar mingea trece pe lângă poarta lui Iacob!

Minutul 21 - Ocazie pentru UTA Arad! Cătălin Carp lovește mingea cu capul, dar Vătăjelu respinge de pe linia porții!

Minutul 11 - Ocazie pentru UTA Arad! Rareș Pop primește mingea în careu, însă șutează puțin pe lângă poarta apărată de Gorcea!

Minutul 2 - Ocazie pentru U Cluj! Vătăjelu centrează periculos în interiorul careului mic, dar Iacob respinge în corner!

A început partida!

UTA Arad - U Cluj: echipele de start

UTA Arad: Fl. Iacob - Diogo Rodrigues, Stolnik, Carp, Abeid - Freitas, Fabry, Marku - R. Pop, Cooper, Micovschi

Rezerve: Kucher - Benga, P. Mihai, Iurasciuc, Holst, Stahl, R. Stanciu, Vucenovic, Dumitrașcu

Antrenor: Mircea Rednic

U Cluj: Gorcea - Peteleu, Masoero, B. Mitrea, Vătăjelu - Bic (cpt.), Doukoure, Simion, Cîmpanu - D. Popa, I. Stoica

Rezerve: Iliev - Oancea, Pițian, Miron, I. Filip, perianu, Silaghi, Tescan, Fl. Ilie

Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

Duelul de pe stadionul Francisc Neuman bifează revenirea lui Mircea Rednic pe banca tehnică a arădenilor după infarctul suferit. UTA Arad a jucat două meciuri fără antrenor, obținând o victorie în Cupa României, scor 1-0 cu Dumbrăvița și o înfrângere în campionat, scor 0-1 cu Sepsi.

De cealaltă parte, U Cluj vine după înfrângerea cu Poli Iași, scor 0-2, în care a bifat al cincilea meci consecutiv fără victorie în campionat. „Șepcile roșii” au câștigat în Cupă, cu Ceahlăul Piatra Neamț, scor 4-2. Astfel, misiunea lui Ioan Ovidiu Sabău va fi una dificilă.

Ultima dată cele două echipe s-au duelat în Cupa României, acolo unde U Cluj, aflată atunci tot sub conducerea lui Sabău, s-a impus cu 1-0. În sezonul trecut din campionat, UTA s-a impus în turul sezonului regulat și în play-out, în timp ce returul s-a încheiat cu o remiză albă.

Sabău, declarații înainte de UTA - U Cluj

„În momentul de față sunt jucători importanți care vor lipsi, jucătorii cei mai în formă care dus greul anul trecut și care au dus greul și la începutul acestui campionat, dar din păcate nu pot să-i folosesc și nu e ușor pentru mine să găsesc alte variante, alte soluții. Este o posibilitate pentru ceilalți să arate ce pot, să confirme, să-și găsească locul. La fel, trebuie să înțelegem ce putem face în momentul de față. Ne interesează să acumulăm puncte, nu cum arătăm.

Jucătorii au calitate individuală. Mulți dintre ei sunt în urmă cu pregătirea, cu puține meciuri jucate, mai ales cei veniți în ultimul moment. Cu preocupare și implicare, eu cred că într-un timp scurt îi pot duce la un nivel bun la care să jucăm fotbal și să ne putem bate de la egal la egal cu orice echipă din campionat.

Pe Chipciu cel puțin două săptămâni nu îl avem, la fel Vali Gheorghe, Nistor, Calcan. Aceștia sunt jucătorii importanți. Îmi pare foarte rău că s-a accidentat Vali Gheorghe, după o lovitură destul de urâtă la antrenament. Îl consider un jucător foarte important pentru noi, e un jucător care are calitate, viteză, personalitate și multă experiență. Cu siguranță atunci când va fi bine ne va ajuta", a declarat Ioan Ovidiu Sabău, într-o conferință de presă.

Mircea Rednic: "Am slăbit vreo 3 kg și ceva!"

Rednic a trecut printr-o situație complicată de curând. A suferit un infarct miocardic și, implicit, o intervenție chirurgicală la inimă.

„Sunt mult mai bine, urmez un tratament cam agresiv și dimineața sunt așa, un pic amețit. Dar în rest e ok, am mai fost și pe blat la antrenamente, am participat doar la exercițiile tactice, la restul am stat ca simplu spion sau supervizor.

Mâine (n.r. joi), am control la ora 14 și voi lua o decizie legată de meciul de vineri, dacă voi sta pe bancă sau aproape de bancă. Mă odihnesc bine, am slăbit vreo 3 kilograme și ceva, analizele sunt foarte bune. Niciodată nu le-am avut așa bune, mai ales că e o luptă cu colesterolul”, a spus Mircea Rednic, într-o conferință de presă.