Universitatea Craiova - Farul Constanța 1-2. Oltenii pierd, victorie pentru FCSB! Titlul se apropie de București

Universitatea Craiova Farul Constanta Mihai Rotaru play-off Superliga
Data publicarii: Vineri 12 Aprilie 2024, 22:29
Data actualizarii: Vineri 12 Aprilie 2024, 22:32

Meciul din Bănie este primul din etapa a patra a play-off-ului Superligii.

Universitatea Craiova - Farul Constanța 1-2

Minutul 90+5: Final de meci în Bănie!

Minutul 84: Farul a bagat încă o dată mingea în plasă, dar golul a fost anulat pe motiv de offside.

Minutul 83: Ce ocazie! Elvir Koljic trimite un șut superb, dar lovește bara.

Minutul 75: Alexandru Mitriță îl găsește cu o centrare pe Ivan în careu, dar acesta nu controlează balonul și trimite pe lângă poartă.

Minutul 69: Cartonaș galben! Mihai Popescu a primit un cartonaș, va trebui să jaoce mai prudent.

Minutul 68: Cartonaș galben! Mihai Căpățînă a fost taxat de către arbitrul de centru.

Minutul 56: Ce ocazie! Markovic trimite un șut dintr-o poziție foarte periculoasă, dar balonul ajunge în tribune.

Minutul 49: Ce ocazie! Nicușor Bancu îl trimite pe Mitriță în careu printr-o pasă superbă. Singur cu portarul, jucătorul lui CSU șutează dar trimite pe lângă bara din dreapta.

Minutul 45: A început repriza secundă!

Prima repriză

Minutul 45+8: Fluier de pauză pe "Ion Oblemenco".

Minutul 45+5: GOOOOL Farul! Cojocaru înscrie o dublă! Ce nebunie pe "Ion Oblemenco".

Minutul 45+4: Cartonaș Galben! Marcel Bîrsan l-a oprit pe Markovic, și i-a arătat cartonașul.

Minutul 45+3: Ionuț Vână execută o lovitură liberă dintr-o poziție favorabilă, dar mingea ajunge în tribune.

Minutul 45: Ionut Vână a încercat un șut din partea dreaptă a careului, dar a fost blocat de Juraj Badelj.

Minutul 36: Ce ocazie! Mitriță a bătut o lovitură liberă din afara careului. Șutul a fost unul foarte puternic, dar Alexandru Buzbuchi a stat bine pe picioare.

Minutul 31:Cartonaş galben! Nicușor Bancu a fost avertizat, după un fault comis.

Minutul 21: GOOOOL Farul! Ionuț Cojocaru restabilește egalitatea în Bănie, după un control superb al balonului.

Minutul 18: Ce ocazie! Louis Munteanu trimite un șut superb și lovește bara transversală. Laurentiu Popescu rămase spectator.

Minutul 12: Cartonaș galben! Cristian Ganea a fost taxat cu un cartonașul galben, în urma duelului cu Ștefan Baiaram.

Minutul 4: GOOOOL CSU Craiova! Ștefan Baiaram deschide scorul în Bănie!

Minutul 1: S-a auzit fluierul de start în Bănie!

Echipele de start

• Universitatea Craiova: L. Popescu – Căpățînă, Maldonado, Badelj, Bancu – Al. Crețu, Mateiu, Mekvabishvili – Baiaram, Markovic, Mitriță.
  • Rezerve: Lazar – Vlădoiu, Soiri, Zajkov, Ndong, Houri, Cîmpanu, Danciu, Bana, Blesa, Koljic, Ivan.
  • Antrenor: Dragoș Bon.
  • Farul Constanța : Buzbuchi – M. Popescu, Larie, Gustavo Marins, C. Ganea – Vînă, Queiros, Grameni – Grigoryan, L. Munteanu, Cojocaru.
  • Rezerve: Mușat – Sîrbu, Grosu, Dănuleasa, Nedelcu, N. Popescu, Casap, Stoian, Andronache, Rivaldinho, Banu.
  • Antrenor: Gheorghe Hagi.

CS Universitatea Craiova - Farul Constanța, primul meci din etapa a patra a play-off-ului Superligii, este LIVE TEXT de la ora 20:30 pe Sport.ro.

Veniți după eșecul cu liderul FCSB (0-2) și lipsiți momentan de un antrenor principal după plecarea bulgarului Ivaylo Petev, gazdele dau de campioana en-titre a României într-un duel al echipelor aflate pe locurile 3 (Craiova, 31 de puncte) și 5 (Farul, 26 de puncte).

Opt succese, cinci remize şi trei înfrângeri este palmaresul înregistrat de olteni în ediţia curentă pe teren propriu, unul destul de subțire pentru o echipă cu pretenții la titlu.

11.853 spectatori / meci este media înregistrată de Universitatea în partidele de acasă, locul 3 la acest capitol, conform datelor furnizate de Liga Profesionistă de Fotbal.

Costel Gâlcă i-a dat răspunsul lui Mihai Rotaru

Pe lista lui Mihai Rotaru pentru postul de antrenor princiapl la CS Universitatea Craiova sunt nume precum Costel Gâlcă sau Mirel Rădoi, ambii liberi de contract.

Gâlcă, fost campion al României cu FCSB, alături de care a realizat ”tripla” istorică din 2015 (campionat, Cupă și Cupa Ligii) spune că este dispus să negocieze cu omul de afaceri de la Craiova.

„Deocamdată nu am fost căutat, dar aș fi dispus să mă întâlnesc și să vorbim. Am spus-o și în alți ani că mi-aș dori să revin în fotbalul românesc.

E complicat, e o situație complicată, dar în fotbal se poate întâmpla orice. Să fim realiști, principala favorită la titlu este FCSB. Având în vedere și punctele pe care le au în avans și cum arată FCSB în momentul de față.

Eu pot să ascult, e normal ca patronul să aibă niște informații despre echipe, dar să-și impună un jucător... este exclus!”, a spus Gâlcă, în exclusivitate pentru PRO TV și Sport.ro.