Hermannstadt - FCSB Dani Coman Joyskim Dawa Superliga Superliga Joyskim Dawa
Data publicarii: Vineri 22 Septembrie 2023, 21:38
Data actualizarii: Vineri 22 Septembrie 2023, 21:37

FC Hermannstadt - FCSB s-a încheiat 2-2.

Sibienii au primit vizita vicecampioanei joi seară, pe Stadionul Municipal. Meciul a contat pentru etapa a 10-a din sezonul regulat al Superligii României și a fost LIVE TEXT pe www.sport.ro - AICI.

Dani Coman, președinele lui FC Hermannstadt, a vorbit despre Joyskim Dawa. Fundașul central a fost eliminat în minutul 60, după ce Viorel Flueran, centralul partidei, i-a arătat cartonașul roșu în urma faultului comis la Cristi Neguț în interiorul careului.

„(n.r. îți place Dawa?) Da, ieri mi-a plăcut. Să fim sinceri, nu? Ieri mi-a plăcut foarte mult (n.r. Hermannstadt – FCSB 2-2)”, a spus Dani Coman, potrivit Fanatik.

Oficialul sibienilor nu a fost singurul care l-a ironizat pe Joyskim Dawa. Sorin Cârțu, fost președine la Universiatea Craiova, l-a luat și el peste picior pe stoperul vicecampioanei, spunând că fotbalistul a fost cel mai bun jucător al lui FC Hermannstadt.

„Cel mai bun de pe teren a fost Dawa. Cel mai bun de la Sibiu”, a spus Sorin Cârțu, conform aceleiași surse.

FC Hermannstadt - FCSB 2-2

Gazdele au deschis scorul în minutul 13, prin Silviu Balaure, care a primit o pasă decisivă de la Cristi Neguț. Tot în prima parte a jocului, Andrea Compagno a restabilit egalitatea în urma unei lovituri de la 11 metri.

În repriza secundă, atacantul italian a realizat „dubla” și a dus scorul la 2-1, însă avantajul FCSB-ului a fost imediat secat după ce Daniel Paraschiv a restabilit egalitatea în minutul 63.

Echipele de start

• Hermannstadt: Căbuz - Butean, Găman, Stoica, Medina - Dr. Iancu, Mino, Alhassan - Balaure, Paraschiv, Neguț
  • FCSB: Târnovanu - Crețu, Dawa, Haruț, Radunovic - Djokovic, Șut, Olaru - Al. Băluță, Compagno, Oct. Popescu