"Gigi Becali a fost înțelept!" Ilie Dumitrescu, intervenție în direct după CFR - FCSB 0-1

Gigi Becali CFR - FCSB FCSB Ilie Dumitrescu Superliga
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Duminica 05 Februarie 2023, 23:55
Data actualizarii: Luni 06 Februarie 2023, 00:08
FCSB a învins campioana CFR Cluj cu scorul de 1-0 (0-0), duminică seara, în deplasare, într-un meci din etapa a 24-a a Superligii.

Ilie Dumitrescu a reacționat în direct, imediat după victoria FCSB-ului, duminică seara, prin golul înscris de francezul Malcom Edjouma.

Dumitrescu a remarcat că FCSB nu a efectuat vreo schimbare la pauză, iar decizia îi aparține patronului roș-albaștrilor, Gigi Becali.

Ilie Dumitrescu: "Gigi Becali a fost echilibrat, inteligent"

"Aș vrea să remarc un lucru. Cum a pregătit meciul Pintilii și echilibrul pe care l-a dat Gigi Becali la pauză. Nu a umblat, cred că a realizat că echipa a avut o exprimare foarte bună și a stat până în minutul 66 să schimbe ceva, post pe post.

Gigi, înțelept, pentru că el face toate schimbările. Astăzi a fost super echilibrat, inteligent. Știi de ce a fost echilibrat? Krasniqi a mișcat la Sorescu, dar nu l-a schimbat, iar în a doua repriză Krasniqi nu a mai existat, pentru că Deian Sorescu a fost foarte bun", a declarat Ilie Dumitrescu, la Digi Sport.

Meciul din Gruia a fost unul al portarilor, ambii goalkeeperi având intervenţii remarcabile. Ştefan Târnovanu, portarul oaspeţilor, s-a opus şuturilor trimise de Ermal Krasniqi (12, 30) şi Emmanuel Yeboah (80, 81). De partea cealaltă, italianul Simone Scuffet a apărat mingile expediate de Andrei Cordea (15, 31) şi Octavian Popescu (51).

FCSB a câştigat ultimele sale cinci meciuri jucate în deplasare în Superligă. CFR Cluj, care a reuşit victorii în deplasare în primele sale partide din 2023, a pierdut ultimele două meciuri jucate acasă, cu FC Hermannstadt (2022) şi FCSB.

CFR - FCSB 0-1

CFR Cluj: Scuffet - Cr. Manea, Yuri, A. Burcă, Camora - Boateng, Muhar, Cvek (Deac 46) – Petrila (Birligea 61), Janga (Yeboah 61), Krasniqi. ANTRENOR: Dan Petrescu

FCSB: Târnovanu - Sorescu, I. Cristea (Haruţ 84), Tamm, Radunovic - Edjouma, Şut, Olaru - Cordea, Compagno (Miculescu 66), Oct.Popescu (Omrani 90+3). ANTRENOR: Mihai Pintilii

Cartonaşe galbene: E. Krasniqi 39, C. Manea 82 / Compagno 2, Miculescu 69, Oct. Popescu 90+3