CFR - FCSB | Pintilii, scurt și la obiect după derby: "Am venit să luăm cele trei puncte și le-am luat". Ce a spus despre schimbări

mihai pintilii CFR - FCSB Superliga
Data publicarii: Duminica 05 Februarie 2023, 23:29
Data actualizarii: Duminica 05 Februarie 2023, 23:35

FCSB a învins CFR Cluj cu scorul de 1-0, în deplasare, într-un meci din etapa a 24-a a Superligii României.

La o săptămână după ce pierdea dramatic la Bucureşti cu Farul Constanţa, scor 2-3, FCSB s-a impus la Cluj-Napoca prin golul înscris de francezul Malcom Edjouma (minutul 88), din pasa lui Octavian Popescu.

Meciul din Gruia a fost unul al portarilor, ambii goalkeeperi având intervenţii remarcabile. Ştefan Târnovanu, portarul oaspeţilor, s-a opus şuturilor trimise de Ermal Krasniqi (minutele 12, 30) şi Emmanuel Yeboah (minutele 80, 81).

De partea cealaltă, italianul Simone Scuffet a apărat mingile expediate de Andrei Cordea (minutele 15, 31) şi Octavian Popescu (minutul 51).

FCSB a câştigat ultimele cinci meciuri jucate în deplasare în Superligă. CFR Cluj, care a reuşit victorii în deplasare în primele sale partide din 2023, a pierdut ultimele două meciuri jucate acasă, cu FC Hermannstadt (2022) şi FCSB.

CFR - FCSB | Ce a declarat Mihai Pintilii după derby-ul de la Cluj

"CFR e o echipă care se apără foarte bine, am avut ocazii foarte mari în prima repriză. Am venit să luăm cele trei puncte și le-am luat. Acum ne gândim la fiecare meci în parte.

O să mai fie meciuri la care o să se mai schimbe la pauză, acum au jucat foarte bine. Merită felicitări pentru atitudinea pe care au avut-o, au pasat, și-au creat ocazii", a declarat Mihai Pintilii la finalul partidei, la DigiSport.