FCSB, LIDER in Liga 1 dupa un meci de INFARCT cu Gaz Metan! Fostii jucatori de la Medias au inscris pentru FCSB! Aici ce s-a intamplat in Gaz Metan 2-3 FCSB

FCSB Gaz Metan Medias Liga 1 record Superliga
Data publicarii: Luni 23 Noiembrie 2020, 19:37
Data actualizarii: Luni 23 Noiembrie 2020, 23:02

FCSB s-a impus in deplasarea cu Gaz Metan Medias si a ajuns la a sasea victorie consecutiva in Liga 1!

GAZ METAN 2-3 FCSB

Ros-albastrii au castigat in deplasarea de la Medias si au trecut pe primul loc in clasamentul Ligii 1, la doua puncte distanta de Craiova si 6 puncte de CFR Cluj.

• Gaz Metan - FCSB, LIVE TEXT de la ora 21:00 | FCSB, aproape de egalarea unui record vechi de 6 ani! Echipele probabile

Darius Olaru a deschis scorul in minutul 11, dar gazdele au replicat rapid prin Deaconu, care a egalat din penalty. Olaru a facut dubla in minutul 31, din pasa lui Tanase, stabilind scorul la pauza.

In repriza secunda, meciul s-a jucat la fel de intens, iar Valente a egalat in minutul 60 din pasa superba a lui Dumitru Cardoso. FCSB a castigat dupa ce Sergiu Bus a transformat fara probleme un penalty obtinut de Octavian Popescu in urma unui contact cu Mihai Butean in careu.

FCSB si-a egalat astfel recordul din sezonul 2013-2014, cand a inregistrat sase victorii consecutive.

FINAL

Min. 90: GOOOOOL FCSB! Sergiu Bus transforma fara probleme penalty-ul, cu un sut pe centru!

Min. 89: PENALTY pentru FCSB! Octavian Popescu cade dupa un duel cu Butean in interiorul careului, iar arbitrul dicteaza lovitura de pedeapsa.

Min. 88: Pasa buna a lui Butean pentru Ze Manuel! Vlad a intervenit bine si si-a salvat echipa!

Min. 83: Ovidiu Perianu a incercat un sut de la mare distanta, dar balonul a trecut mult peste poarta.

Min. 76: OCAZIE FCSB! Octavian Popescu i-a trimis lui Bus in careu, atacantul s-a intors si a sutat din cadere, dar balonul a trecut pe langa poarta lui Buzbuchi.

Min. 67: Inca o schimbare la FCSB! Tanase nu mai poate continua dupa intrarea dura a lui Butean, in locul sau intra Octavian Popescu.

Min. 62: OCAZIE GAZ METAN! Ze Manuel il vede bine pe Cardoso in careu si ii trimite balonul pe sus. Atacantul reia cu capul din 4 metri, dar trimite pe langa poarta.

Min. 60: GOOOOL GAZ METAN! Dumitru Cardoso il vede bine pe Valente, care face o preluare superba de langa Cretu si trimite balonul in poarta cu un sut la coltul lung!

Min. 58: Mihai Butean vede cartonasul galben dupa o intrare dura la Florin Tanase!

Min. 53: OCAZIE GAZ METAN! Actiune superba a lui Dumitru Cardoso in banda stanga, acesta ii centreaza lui Ze Manuel in careu, dar sutul sau este blocat de Vlad.

Min. 53: Inca o schimbare la FCSB! Buziuc intra in locul lui Darius Olaru.

Min. 50: Sergiu Bus este lansat spre poarta, patrunde in careu si incearca sa suteze, dar fundasii se repliaza, iar sutul atacantului este blocat.

Min. 49: Sansa pentru Medias! Ricardo Valente primeste centrare in interiorul careului, reia cu capul dar trimite slab spre poarta, iar Vlad retine fara probleme.

Min. 46: Petrea face o schimbare la pauza! Ionut Vina este scos din teren, in locul sau a intrat Ovidiu Popescu.

PAUZA

Min. 44: BARA FCSB! Tanase il vede bine pe Bus la marginea careului, atacantul se intoarce si suteaza direct, dar balonul se duce in bara!

Min. 32: GOOOOL FCSB! Sergiu Bus l-a vazut bine pe Florin Tanase, care a patruns in careu si a sutat, insa portarul a respins, iar balonul a revenit la Tanase, care a centrat pentru Olaru, lasat singur in partea stanga. Jucatorul a trimis fara probleme in poarta.

Min. 28: Prima schimbare la FCSB! Dennis Man a iesit accidentat de pe teren, in locul sau a intrat Bus.

Min. 25: OCAZIE FCSB! Contraatac bun al ros-albastrilor, Man dribleaza apararea si patrunde in careu, ii trimite lui Morutan, care fenteaza apararea, iar apoi suteaza, insa balonul e blocat de Buzbuchi.

Min. 16: GOOOOOL GAZ METAN! Ronaldo Deaconu executa lovitura de pedeapsa si o trimite in stanga lui Vlad, care nu anticipeaza si sare in directia opusa.

Min. 15: Schimbare la Gaz Metan! Jorge Costa il scoate pe Nitu, cel care a scos penalty-ul, in locul sau intra Valente.

Min. 15: Penalty pentru Gaz Metan! Cretu il faulteaza pe Nitu in careu, iar arbitrul dicteaza lovitura de la 11 metri!

Min. 11: GOOOOL FCSB! Darius Olaru deschide scorul la Medias cu o lovitura cu capul din centrarea lui Morutan!

Min. 8: Inca o trecere frumoasa a lui Morutan, care patrunde in careu si centreaza in fata portii! Buzbuchi a iesit gresit, insa niciun jucator de FCSB nu se afla in pozitie buna.

Min. 5: BARA FCSB! Tanase ii trimite lui Morutan, care se intoarce frumos si isi dribleaza adversarul, patrunde in careu si suteaza, dar Buzbuchi are noroc si balonul se duce in bara.

Min. 1: A inceput meciul!

Echipele de start:

Toni Petrea a facut trei schimbari in primul 11 fata de meciul cu Botosani. Briceag, Sut si Bus au pierdut postul de titulari pentru deplasarea de la Medias, iar in locul lor au fost trimis Pantiru, Perianu si Vina.

In ultima partida din a 11-a etapa a Ligii 1, FCSB joaca in deplasare pe terenul celor de la Gaz Metan Medias.

In cazul in care vor reusi sa continue parcursul bun din ultima vreme, ros-albastrii vor egala un record stabilit in perioada 2013-2014 de echipa antrenata atunci de Laurentiu Reghecampf. FCSB poate ajunge la 6 victorii consecutive in Liga 1, lucru care nu s-a mai intamplat in ultimii 6 ani.

De asemenea, daca obtine cele 3 puncte la Medias, echipa lui Gigi Becali ajunge lider solitar in Liga 1, urmand a avea cu doua puncte mai mult decat Universitatea Craiova. FCSB nu a mai fost singura pe locul 1 in clasamentul campionatului de peste doi ani.

Adversara din aceasta seara a ros-albastrilor este pe locul 9, avand doar 13 puncte dupa primele 10 etape ale sezonului. Gaz Metan intra pe teren, insa, cu un moral bun dupa victoriile obtinute cu CFR Cluj (2-1) si UTA Arad (3-1).

In plus, mediesenii vor da totul pentru un rezultat pozitiv care i-ar duce aproape de un loc in playoff-ul Ligii 1.

Meciul dintre Gaz Metan si FCSB este programat de la ora 21:00 si va fi transmis in format LIVE TEXT pe www.sport.ro.

Echipele probabile:

Gaz Metan Medias: Buzbuchi - Butean, Larie, Horj, Velisar - Jefferson - Chamed, Deaconu, Valente, Costea - Cardoso

FCSB: Vlad - Cretu, Cristea, Miron, Pantiru - Olaru, Simion, Vina - Morutan, Man, Tanase