FOTO FC Argeș - FC Voluntari 0-0. Garita, preferatul lui Gigi Becali, penalty ratat și cartonaș roșu

Live text: FC Arges - FC Voluntari
Data publicarii: Vineri 14 Octombrie 2022, 20:15
Data actualizarii: Vineri 14 Octombrie 2022, 20:16

În primul meci al etapei 14-a din Superliga, FC Argeș și FC Voluntari au terminat la egalitate, vineri seara, scor 0-0.

FC Arges
0-0
14
FC Voluntari
MIN 'Min.90 + 5
Final

Final de meci în Trivale. FC Argeș și FC Voluntari s-au anulat reciproc, scor 0-0, la finele unui meci cu multe faze de poartă. Garita a fost eroul negativ pentru gazde. Atacantul cu reale calități, dorit de Becali la FCSB, a ratat un penalty în prima repriză și a văzut cartonașul roșu în actul secund.

MIN '72
Eliminare

FC Argeș joacă în inferioritate numerică după ce Garita a văzut al doilea cartonaș galben.

Atacantul dorit de Gigi Becali l-a lovit cu cotul, la un duel aerian, pe Armaș, căpitanul ilfovenilor.

MIN '66
Ratare

OCAZIE Voluntari!

Adam Nemec reia cu capul de la 16 metri, milimetric pe lângă poarta apărată de Cătălin Straton.

MIN '46
Inceput

A început repriza a doua!

MIN '45
Pauza

PAUZĂ la Pitești după o primă repriză cu multe faze de poartă și o lovitură de la 11 metri irosită de Garita. Atacantul lui FC Argeș a șutat lamentabil, pe mijlocul porții.

Deși Mihai Popa plecase în dreapta, a reușit cu un reflex de mare portar să oprească mingea cu piciorul.

MIN '38
Ratare

Garita, atacantul lui FC Argeș, ratează o lovitură de la 11 metri obținută tot de el după ce a fost faultat de Mihai Popa. Portarul ilfovenilor a respins cu piciorul șutul de la punctul cu var, șutat foarte slab de Garita.

MIN '10
Ratare

Straton, intervenții providențiale în fața jucătorilor lui Liviu Ciobotariu. Ilfovenii au declanșat asediul, însă fostul goalkeeper de la FCSB a impresionat prin două parade salvatoare.

Gazdele au lovit transversala în minutul 4, prin Garita, atacantul dorit de Gigi Becali la FCSB.

MIN '1
Inceput

A început partida de la Pitești!

ECHIPELE DE START

FC Argeş: Straton - Tofan, M. Constantin, Cestor, Viana - Njike, Raynov, Alceus - Işfan, Garita, Calcan.

• Rezerve: Greab, Jakolis, Dobroslavlevici, Latovlevici, Mezza, Şerban. Creţu, Bertrand, Donisa

FC Voluntari: Popa - Meleke, Matricardi, Armaş - Costin, Govea, Droppa, Aliji - Damaşcan, Nemec, Raţă.

• Rezerve: Collado - C. Achim, Andres, R. Popescu, Tavares, N. Popescu, D. Andrei, M. Lopes, D. Florea
14-10-2022 11:12

FC Argeș - FC Voluntari, LIVE TEXT de la ora 18:15

FC Argeș și FC Voluntari joacă vineri în primul meci al etapei cu numărul 14 din Superliga, care poate fi urmărit în format LIVE TEXT pe sport.ro începând cu ora 18:15.

Piteștenii și ilfovenii au același număr de puncte, 16, dar sunt departajați de golaveraj în clasament: locul 10 (12-18), respectiv locul 8 (12-13).

Cele două echipe s-au mai întâlnit de șapte ori în principala competiţie internă: de cinci ori s-au impus piteştenii, un joc s-a terminat cu victoria ilfovenilor, iar o partidă s-a încheiat la egalitate, scrie LPF pe site-ul oficial.

Gazdele vor miza pe atacantul camerunez Arnold Garita, new-entry pe lista dorințelor lui Gigi Becali la FCSB, autor a 4 goluri în cele 12 meciuri jucate până acum în campionat.