Farul Constanța - Poli Iași 1-3 | Prima victorie pentru moldoveni, pe terenul campioanei

Farul Constanta Gica Hagi Leo Grozavu Poli Iasi Superliga
Data publicarii: Duminica 30 Iulie 2023, 19:47
Data actualizarii: Duminica 30 Iulie 2023, 20:38

Farul Constanța a pierdut pe teren propriu, scor 1-3, în fața celor de la Poli Iași. Cu o echipă improvizată, campioana en-titre nu a reușit să le pună probleme moldovenilor, care obțin prima victorie din Superligă, în actualul sezon.

Farul Constanța - Poli Iași 1-3

Final de meci!

Minutul 87 - Ocazie pentru Farul Constanța! Andronache șutează slab din interiorul careului mic, fără probleme pentru portarul moldovenilor.

Minutul 66 - Ocazie pentru Farul Constanța! Dumitrache șutează de la marginea careului, dar Ailenei prinde fără mari probleme.

Minutul 51 - GOOOL Poli Iași! Luis Phelipe reușește dubla, după ce marchează din interiorul careului mic.

A început repriza secundă!

Minutul 45 - GOOOL Farul Constanța! Enes Sali marchează cu șansă, reușita este anulată pe motiv de offside, însă se revine asupra decizie după analiza VAR.

Minutul 38 - GOOOL Poli Iași! Vojtus majorează diferența pentru oaspeți, cu o lovitură de cap perfectă, venită în urma unei centrări venită de pe partea dreaptă.

Minutul 22 - Ocazie pentru Farul Constanța! Mateus are posibilitatea de a marca, dar șutul său trece puțin pe lângă poarta adversă.

Minutul 11 - GOOOL Poli Iași! Oaspeții deschid scorul prin Luis Phelipe, în urma unui șut puternic de la marginea careului.

Minutul 8 - Ocazie pentru Poli Iași! Roman scapă în careul advers, însă nu reușește să-l dribleze pe Buzbuchi, care îl blochează înaintea șutului.

A început partida!

Farul Constanța - Poli Iași: echipele de start

Farul Constanța: Buzbuchi - Sîrbu, Boli, Queiros, Vianna - Artean, N. Popescu, Vînă - Mateus, Carnat, Sali

Rezerve: Aioani, M.Popescu, Dussaut, Grameni, Basson, Dumitrache, Grosu, Andronache, Benchaib

Antrenor: Gică Hagi

Poli Iași: Ailenei - Martac, Tincu, Katanec, Stefanovici - Jatoba, Roman, Garobbio, Figueiredo - Gheorghiță, Vojtus

Rezerve: Celeadnic, Vașvari, Itu, Harrison, Hrib, Militaru, Dumitru, Hlistei, Ciobanu

Antrenor: Leo Grozavu

Farul vine după partida dramatică împotriva armenilor de la FC Urartu, câștigată cu 3-2, în prima manșă din turul 2 preliminar al Conference League. La conferința de presă premergătoare jocului cu Poli Iași, Gică Hagi a anunțat că va menaja nu mai puțin de 8 jucători care au evoluat joi.

Farul - Poli Iași, LIVE TEXT de la 18:30

În campionat, trupa lui Gică Hagi a început cu dreptul, două victorii, cu FC Hermannstadt (1-0) și FC Voluntari (4-1).

De partea cealaltă, Poli Iași are parte de un start de sezon dificil. Nou-promovata a pierdut ambele jocuri din acest sezon, cu CFR Cluj (0-2) și FC Hermannstadt (1-3).

Gică Hagi încearcă să-și odihnească jucătorii de bază pentru returul din Armenia, cu FC Urartu, din preliminariile Conference League. În tur, constănțenii s-au impus cu scorul de 3-2.

„Am luat decizia ca opt jucători să rămână acasă, nu are rost să-i spun. Cu restul vom aborda jocul la victorie. Gustavo şi Borgnino sunt accidentaţi.

Sunt doar opt jucători care rămân acasă. Noi avem lotul de 30 şi ceva de jucători. Vedem după aceea ce decizii vom lua”, a spus Gică Hagi la conferinţa de presă dinaintea meciului cu Poli Iaşi.