Cum i-a influențat Gică Hagi cariera lui Adrian Mazilu: "Nu este presiune"

Adrian Mazilu Farul Constanta Superliga Superliga
Data publicarii: Duminica 02 Aprilie 2023, 00:14
Data actualizarii: Duminica 02 Aprilie 2023, 00:18

Rapid București și Farul Constanța au încheiat la egalitate, scor 1-1, în etapa a doua din play-off-ul Superligii României.

În prima repriză, Farul Constanța a trimis de două ori în bară, prin Alibec (minutul 19) şi Grameni (minutul 20). Răspunsul lui  Rapid a venit în a doua parte, când giuleștenii au deschis scorul în minutul 55. Dugandzic a luftat în careu la o centrare a lui Onea, mingea a ajuns la Funsho Bamgboye, iar acesta a înscris.

Egalarea a venit în minutul 76, de la Dragoş Nedelcu, cu un șut superb de la marginea careului. Farul Constanța este lider în play-off-ul Superligii, cu 36 de puncte, în timp ce Rapid are 28 de puncte şi ocupă poziția a patra.

Concluziile lui Adrian Mazilu după egalul din Giulești

Tânărul jucător de la Farul Constanța a mărturisit că este mulțumit de punctul pe care echipa l-a obținut în Giulești și că speră să intre în vederile lui Emil Săndoi pentru convocarea la naționala U21, pentru EURO 2023.

"Un punct muncit, am avut multe ocazii, dar este bun și un punct. Nu este presiune. Noi ne facem jocul meci de meci și trebuie să fim acolo unde ne este locul. Îmi doresc să marchez meci de meci, dar sunt fericit pentru că echipa a arătat bine, nu contează cine marchează.

Mă simt foarte bine, Mister îmi dă o încredere excepțională. Mă încurajează la antrenamente, la meciuri nici nu mai zic. Sper să îmi fac jocul și să dau totul pentru echipă. Sunt meciuri foarte grele, dar eu zic că putem face față. Atmosfera e foarte frumoasă aici în Giulești, ne dă adrenalină.

Mă gândesc la echipa națională, dar e decizia selecționerului. Eu muncesc zi de zi. Să sperăm, poate voi ajunge și acolo", a spus Adrian Mazilu la finalul partidei.