CFR Cluj s-a decis în privința lui Dan Petrescu: „Patronul și-a exprimat dorința”

CFR Cluj Cristi Balaj Dan Petrescu Superliga Superliga Dan Petrescu
Data publicarii: Marti 02 Mai 2023, 17:58
Data actualizarii: Marti 02 Mai 2023, 17:57

Ardelenii se situează pe locul trei în clasamentul play-off-ului din Superligă.

CFR Cluj are în acest moment 38 de puncte, iar în primele șase meciuri ale play-off-ului a înregistrat o singură victorie, trei rezultate de egalitate și două înfrângeri. Ardelenii se află la cinci lungimi de liderul Farul Constanța și la două puncte de ocupanta locului secund, FCSB.

Cristi Balaj, președintele celor de la CFR Cluj, a vorbit despre situația în care se află Dan Petrescu. Oficialul campioanei en-titre a precizat că își dorește ca antrenorul să-și prelungească înțelegerea cu formația din Gruia.

„Ne dorim acest lucru (n.r. ca Dan Petrescu să îşi prelungească înţelgerea), patronul şi-a exprimat dorinţa. Va rămâne în continuare alături de CFR Cluj”, a spus Cristi Balaj, potrivit Fanatik.

E al treilea mandat al lui Dan Petrescu la CFR (2017 - 2018, 2019 - 2020, 2021 - prezent). Antrenorul a câștigat patru titluri cu ardelenii (17/18, 18/19, 19/20, 21/22), dar în acest sezon lucrurile s-au complicat peste măsură.

Rapid București - CFR Cluj 3-1

Giuleștenii au început în forță. Marko Dugandzic a fructificat o lovitură de la 11 metri în minutul nouă, iar Kait a majorat diferența trei minute mai târziu. Christophe Braun a dus scorul la 2-1, dar croatul de la Rapid a marcat din nou și a readus avantajul de două goluri pe tabela de marcaj pentru echipa sa.

Echipele de start

• Rapid București: Moldovan - Onea, Săpunaru, Grigore, Morais - Kait, Albu - Sefer, Ioniță II, Bamgboye - Dugandzic
  • CFR Cluj: Scuffet - Manea, Țîru, Yuri, Braun - Boateng, Muhar, Fica - Bîrligea, Janga, Krasniqi