Darius Olaru Claudiu Keseru FCSB Superliga Claudiu Keșeru
Data publicarii: Joi 25 Ianuarie 2024, 19:03
Data actualizarii: Joi 25 Ianuarie 2024, 19:02

Darius Olaru (25 de ani) parcurge un sezon excelent în echipamentul lui FCSB.

Mijlocașul ofensiv a înscris o ”triplă” în FCSB - UTA Arad 4-0 și s-a distanțat în topul celor mai buni marcatori. Fotbalistul conduce acum topul cu 13 reușite, clasându-se la trei goluri în fața lui Eduard Florescu de la FC Botoșani.

Claudiu Keșeru, care și-a agățat ghetele în cui în august 2023 la UTA Arad, i-a scris lui Darius Olaru după thriller-ul de la București să ia mingea cu el acasă, lucru pe care jucătorul FCSB-ului l-a și făcut.

De asemenea, Claudiu Keșeru a precizat că Darius Olaru traversează un sezon ”excepțional” și că nu îl surprinde deloc faptul că fotbalistul marchează și are evoluții bune în echipamentul roș-albaștrilor.

”(n.r. - lui Olaru) I-am zis doar să ia mingea. I-am trimis un mesaj la final să ia mingea. Mă bucur pt el, chiar merită. Are un sezon excepţional dar e rezultatul muncii lui de mulţi ani. L-am văzut, l-am simţit cum se antrenează, nu mă surprinde deloc ce se întâmplă cu el.

El e pregătit (n.r - pentru transfer) şi cred că e bine să rămână până după Euro, sperăm că va fi acolo”, a spus Claudiu Keșeru, potrivit OrangeSport.

Cotat la 6.5 milioane de euro de site-urile de specialitate, Darius Olaru se află la FCSB din ianuarie 2020. De atunci, fotbalistul a înscris 31 de goluri și a oferit 28 de pase decisive în 160 de apariții.

FCSB - UTA Arad 4-0

Roș-albaștrii au început în forță anul cu un rezultat uriaș în Superliga. Darius Olaru a realizat un hat-trick, după ce a deschis scorul în minutul 20, a majorat diferența în minutul 22 și a modificat tabela de marcaj în minutul 66.

David Miculescu și-a trecut și el în cont un gol în minutul 82, iar FCSB (47 de puncte) s-a distanțat, așadar, la 11 puncte în clasament de CFR Cluj, care ocupă poziția a doua cu 36 de puncte.