alexi pitu Bordeaux Ligue 2 Superliga Alexi Pitu
Data publicarii: Duminica 05 Noiembrie 2023, 18:40
Data actualizarii: Duminica 05 Noiembrie 2023, 18:43

Bordeaux a pierdut cu Bastia pe teren advers sâmbătă seară, scor 1-3.

Cele două echipe s-au întâlnit în a 13-a rundă din al doilea eșalon al Franței. Bastia a primit vizita celor de la Bordeaux de la ora 20:00 pe arena „Stade Armand Cesari”.

Introdus în minutul 60, la 2-0 pentru Bastia, înlocuindu-l pe Weissbeck, Alexi Pitu s-a făcut remarcat pe finalul partidei, când Bastia conducea deja cu 3-0.

Fotbalistul român i-a pasat decisiv lui Livolant, care a micșorat diferența în minutul 78, dar prea târziu ca Bordeaux să mai poată smulgă un rezultat de egalitate.

Pentru Alexi Pitu a fost primul assist de când a semnat cu Bordeaux. 26 de prezențe și un gol a mai înregistrat internaținoalul român de la U21 pentru clubul său.

Bordeaux, în această stagiune

După 13 etape desfășurate în Ligue 2, Bordeaux se situează pe locul 17, în „zona fierbinte”, cu 12 puncte. În consecință, echipa a înregistrat trei victorii, patru rezultate de egalitate și șase înfrângeri până acum.

Eșecul cu Bastia, care a urcat pe 11 deținând 16 puncte, a făcutt-o pe Bordeaux să rateze ieșirea din subsolul clasamentului. Clubul ar fi trecut pe 16, deasupra lui Troyes și la egalitate de puncte cu Paris FC.

Alexi Pitu a fost achiziționat de francezi în ianuarie 2023 de la Farul Constanța. Campioana României a beneficiat de două milioane de euro de pe urma winger-ului.